آکادمی فیلم بریتانیا که بیشتر با نام بفتا شناخته می شود، نامزدهای هفتاد و هفتمین دوره این مراسم را تایید و اعلام کرد.
در آخر اخبار سینما و تلویزیوننامزدهای جوایز فیلم بافتا 2024 رسما تایید و معرفی شدند. سازمان برگزارکننده جوایز آکادمی فیلم بریتانیا یا به اختصار بفتا نامزدهای هفتاد و هفتمین دوره جوایز سالانه خود را رسما اعلام کرد و فیلم اوپنهایمر با ۱۳ نامزدی در مراسم امسال پیشتاز شد. پس از اوپنهایمر، Poor Things با 11 نامزدی در رتبه دوم قرار دارد و Killers of the Flower Moon و The Zone of Interest هر کدام با 9 نامزدی در جوایز بافتا 2024 سوم هستند.
فیلم باربی بر خلاف انتظار تنها در 5 رشته و فیلم Anatomy of a Fall با 7 نامزدی، فیلم The Holdovers با 7 نامزدی، فیلم Maestro با 7 نامزدی و فیلم All of Us Strangers با 6 نامزدی. فیلم های موفق دیگری از مراسم امسال در مورد تعهد وجود دارد. از دیگر نکات جالب مراسم امسال می توان به نامزدی زاندرا هولر و ژاکوب آلوردی در دو شاخه اشاره کرد. در زیر لیست کامل نامزدهای هفتاد و هفتمین دوره جوایز فیلم بفتا را مشاهده می کنید:
بهترین فیلم:
- آناتومی یک فیلم پاییزی
- فیلم Holdovers
- فیلم قاتلان ماه گل
- فیلم اوپنهایمر
- فیلم فقرا
بهترین فیلم بریتانیایی:
- فیلم ما همه غریبه ها
- فیلم چگونه اس
- فیلم ناپلئون
- فیلم بلوط پیر
- فیلم فقرا
- فیلم راه چاودار
- فیلم نمک سوز
- فیلم Scrapper
- فیلم ونکا
- فیلم منطقه مورد علاقه
بهترین اثر از یک نویسنده، کارگردان یا تهیه کننده بریتانیایی:
- فیلم زندگی در کیسه آبی
- بوبی واین: رئیس جمهور مردم
- فیلم مامان زمین
- فیلم چگونه اس
- فیلم آیا کسی آنجاست؟
بهترین فیلم خارجی زبان:
- فیلم 20 روز در ماریوپل
- آناتومی یک فیلم پاییزی
- فیلم زندگی های گذشته
- فیلم انجمن برف
- فیلم منطقه مورد علاقه
بهترین کارگردان:
- بردلی کوپر برای فیلم استاد
- اندرو هیگ برای همه ما غریبه ها
- جاستین تریر برای آناتومی یک سقوط
- الکساندر پین برای بازماندگان
- کریستوفر نولان برای اوپنهایمر
- جاناتان گلیزر برای The Area of Interest
بهترین بازیگر زن:
- Fantasia Barino برای The Color Purple
- ساندرا هولر برای آناتومی یک سقوط
- کری مولیگان برای استاد
- ویویان اپرا برای سریال Rye Lane
- مارگو رابی برای فیلم باربی
- اما استون برای چیزهای ضعیف
بهترین بازیگر مرد:
- بردلی کوپر برای فیلم استاد
- کلمن دومینگو برای Rustin
- پل جیاماتی برای بازی Holdovers
- بری کیگان برای Saltburn
- کیلیان مورفی برای اوپنهایمر
- تئو یو برای زندگی های گذشته
بهترین بازیگر نقش مکمل زن:
- امیلی بلانت برای اوپنهایمر
- دنیل بروکس برای رنگ ارغوانی
- کلر فوی برای همه ما غریبه ها
- ساندرا هولر برای The Area of Interest
- پیک جنگجو برای فیلم Saltburn
- دواین جوی راندولف برای The Holdovers
بهترین بازیگر نقش مکمل مرد:
- رابرت دنیرو برای Killers of the Flower Moon
- رابرت داونی جونیور برای اوپنهایمر
- ژاکوب الوردی برای Saltburn
- رایان گاسلینگ برای فیلم باربی
- پل مسکال برای همه ما خارجی ها
- دومینیک سسا برای هولدوورها
بهترین انتخاب و جذب بازیگر:
- فیلم ما همه غریبه ها
- آناتومی یک فیلم پاییزی
- فیلم Holdovers
- فیلم چگونه اس
- فیلم قاتلان ماه گل
بهترین ستاره در حال ظهور:
- ژاکوب الوردی
- ایو ادبیری
- فیبی دینور
- میا مک کنا-بروس
- سوفی وایلد
بهترین مستند:
- مستند 20 روز در ماریوپل
- مستند سمفونی آمریکایی
- مستند فراتر از اتوپیا
- عکس مستند: فیلمی از مایکل جی فاکس
- مستند Wham!
بهترین انیمیشن:
- انیمه پسر و حواصیل
- انیمیشن Chicken Run: Dawn of the Nugget
- انیمیشن ابتدایی
- انیمیشن Spider-Man: Through the Spider-Verse
بهترین فیلمنامه اورجینال:
- آناتومی یک فیلم پاییزی
- فیلم باربی
- فیلم Holdovers
- استاد فیلم
- فیلم زندگی های گذشته
بهترین فیلمنامه اقتباسی:
- فیلم ما همه غریبه ها
- فیلم داستانی آمریکایی
- فیلم اوپنهایمر
- فیلم فقرا
- فیلم منطقه مورد علاقه
بهترین موسیقی اورجینال:
- فیلم قاتلان ماه گل
- فیلم اوپنهایمر
- فیلم فقرا
- فیلم نمک سوز
- انیمیشن Spider-Man: Through the Spider-Verse
بهترین عکاسی:
- قاتلان ماه گل
- استاد
- اوپنهایمر
- چیزهای بیچاره
- منطقه مورد علاقه
بهترین ویرایش:
- آناتومی سقوط
- قاتلان ماه گل
- اوپنهایمر
- چیزهای بیچاره
- منطقه مورد علاقه
بهترین صحنه نگاری:
- باربی
- قاتلان ماه گل
- اوپنهایمر
- چیزهای بیچاره
- منطقه مورد علاقه
بهترین مدل لباس:
- باربی
- قاتلان ماه گل
- ناپلئون
- اوپنهایمر
- چیزهای بیچاره
بهترین مدل مو و آرایش:
- قاتلان ماه گل
- استاد
- ناپلئون
- اوپنهایمر
- چیزهای بیچاره
بهترین صداپیشگی:
- ماشین فراری
- استاد
- Mission: Impossible – Dead Reckoning، قسمت اول
- اوپنهایمر
- منطقه مورد علاقه
بهترین جلوه های ویژه:
- خالق
- Guardians of the Galaxy جلد 3
- Mission: Impossible – Dead Reckoning، قسمت اول
- ناپلئون
- چیزهای بیچاره
بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی:
- روز خرچنگ
- تعمیر قابل مشاهده
- احضار وحشی
بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی:
- جشنواره سیلی
- گورکا
- چتر دریایی و خرچنگ
- چه روز قشنگی
- رنگ زرد
جوایز فیلم بفتا 2024 یکشنبه 18 فوریه برگزار می شود.