بهترین های 2023: Marvel's Spider-Man 2 پناهگاهی است که از انتظارات MCU استقبال می کند.


Marvel's Spider-Man 2 تا آنجایی که دنباله‌ها پیش می‌روند بسیار استاندارد است. اتحاد مجدد پیتر پارکر و مایلز مورالس توسط Insomniac Games بر پایه‌های گذشته استوار است و به اندازه کافی برای رسیدن به ارتفاعات جدید، البته بدون غافلگیری، افزوده است. با این حال، در تلاش برای نزدیک ماندن به پیشینیان خود است که یک تمایز کلیدی به دست می‌آید. داستان با تمرکز بر بازگشت شخصیت‌های کمتر شناخته شده در حالی که تصاویر مستقلی از عنکبوت‌های محله دوستانه را به تصویر می‌کشد، انتظارات دنیای سینمایی مارول را کنار می‌گذارد. در ساختار و روح، روایت قوی تری ایجاد می کند.

یادداشت سردبیر: اسپویلرهای Marvel’s Spider-Man 2 دنبال می شوند

در حال پخش: نقد و بررسی فیلم Marvel's Spider-Man 2

بخوانید  جان لگوئیزامو به یاد می آورد که تولید کننده برای فیلم برادران سوپر ماریو، رقصنده های واقعی را استخدام کرد.

Avengers: Endgame یک سال بعد از Marvel's Spider-Man منتشر شد و پس از آن یک سال بعد Marvel's Spider-Man: Miles Morales منتشر شد. از آن زمان، MCU با نتایج متفاوت تلاش کرده است تا کانون توجه را احیا کند. به جرات می توان گفت که این مجموعه فیلم دیگر مانند گذشته چشم را جذب نمی کند. اما موج تاثیرگذار جزر و مد آن، خوب یا بد، هنوز در رسانه‌های مرتبط با مارول، از جمله فضای بازی‌های ویدیویی موج می‌زند.

اولین مرد عنکبوتی از نظر ارتباطات فیلم کاملاً موضوعی به نظر می رسید. در ابتدا شخصیت‌هایی مانند Doctor Octopus، Vulture و Electro با حضور Sinister Six به عنوان بازیگران شرور، بلافاصله با همتایان سینمای خود طنین انداز شدند. مطمئناً، Sinister Six از زمان‌های بسیار قدیم (یا اگر بخواهید مشخص کنید در سال 1964) نمادی از قانون مرد عنکبوتی بوده‌اند، اما آن‌ها در آن زمان نیز چهره‌هایی آشنا بودند. این شامل Kingpin نیز می شود، به لطف توجهی که شخصیت در Daredevil Netflix دریافت کرد.

از بیرون، به نظر می رسید که Spider-Man 2 قرار است مراحل مشابهی را دنبال کند، این بار با وسعت بیشتری. زمانی که این شخصیت در MCU برای Captain America: Civil War و Spider-Man: Homecoming معرفی شد و به دنبال آن در سال 2019 معرفی مجدد شد، شرط بندی بزرگتر سونی روی شرورها قوی تر شد. انتظار می رود سومین فیلم Venom در کنار معرفی Kraven the Hunter سال آینده اکران شود. هر دو شخصیت در داستان Insomniac برجسته هستند و Sandman، Mysterio و Lizard نیز نقش های خود را بازی می کنند.

دکتر استرنج کیست؟  به نظر می رسد شاید او نباید طبابت کند.
دکتر استرنج کیست؟ به نظر می رسد شاید او نباید طبابت کند.

در پیوند با دهه‌ها داستان‌های کتاب‌های مصور، اکثر شخصیت‌های فوق‌الذکر پیش‌بینی‌هایی درباره سینما داشتند. پیروی از این برنامه ها با تغییرات جزئی، با سرمایه گذاری در مسیرهای از قبل موجود و ایمن تر، آسان بود. در حالی که دنیای چندگانه بدون هیچ غافلگیری وجود دارد، اما فقط برای یک ماموریت مربوط به کلکسیونی است که برخلاف چشمک آشکاری که انتظار دارید، صحنه ای غیرمنتظره را به شما پاداش می دهد. همین داستان را می توان در مورد داستان گفت، که تا آنجا پیش می رود که یک ماموریت حول یک سناریوی Doctor Strange بسیار کدگذاری شده در MCU ارائه می شود. اما به روشی کوتاه و زودگذر ارائه می شود: این به سادگی یک چشمک دوستانه به مخاطب است در حالی که با افتخار توانایی های PS5 را در اطراف SSD خود قبل از رفتن به هدف بعدی نشان می دهد.

بخوانید  سرسخت ترین رئیس دیابلو 4 قبلاً شکست خورده است

ساده لوحانه است اگر فکر کنیم که اینسومنیاک این فرصت را از دست می دهد تا این گونه سرها را درج کند، یا از شرورهای آشنای گذشته و آینده در کانون بزرگ مرد عنکبوتی استفاده کند. خوشبختانه، همانطور که چند ساعت بازی به تدریج نشان می دهد، همه اینها افراد را تشویق می کند تا وارد بُعد دیگری شوند، آماده پیروی از قواعد خود در مورد ادراکات قهرمانانه.

در طول وقایع مرد عنکبوتی 2، کانون توجه بین همه شخصیت ها مشترک است. مستر نگاتیو به عنوان رقیب اصلی مایلز بازمی گردد و موضوعات روایت و سهام شخصی را که در بازی اول شروع شده بود را گسترش داده و در نهایت بسته می کند. یوری واتانابه با گسترش DLC The City That Never Sleeps رسما جای Wraith را در یک سری ماموریت های جانبی می گیرد. این نقش کوچک‌تر از نقش منفی است – زمانی که متوجه می‌شوید وسیله‌ای برای اذیت کردن شخصیت شرور دیگری به نام Carnage است که ممکن است در Canon Insomniac ظاهر شود، به طور همزمان خاموش می‌شود – اما برای پیتر به همان اندازه مهم است.

همانند The Spot در Spider-Man: Across the Spider-Verse، این شخصیت‌هایی هستند که از مسیر شکسته‌ای پیدا می‌شوند که این فرصت را پیدا می‌کنند تا در نوری جدید بدرخشند. تصور اینکه Tombstone یا Hammerhead قبل از Scorpion یا Rhino نقش اصلی را داشته باشند، سخت است. در دنیای پس از «Into the Spider-Verse»، فیلمی که اساساً The Prowler را به عنوان یک شخصیت شرور و کاتالیزور قوس مایلز نشان می داد، زنجیرها شروع به شل شدن کردند.

در حالی که فیلم‌های لایو اکشن عمدتاً در مورد آنتاگونیست‌های خود کاملاً سرسخت هستند، مگر اینکه در فیلم‌های قبلی به طور روشمند مورد تمسخر قرار گیرند – نمونه‌ای اخیر از آن، نقش پرولر گلوور توسط دونالد با دو حضور در شش سال است – Insomniac توجه داشته است که تماشاگران در حال خسته شدن هستند. از MCU و به دنبال حضورهای جدید بودند.

خوب، یک بار دیگر این کار را انجام دهیم.
خوب، یک بار دیگر این کار را انجام دهیم.

پروولر نه تنها یک شخصیت مهم در اسپین آف مایلز مورالس است، بلکه دنباله آن با بازی با انتظارات شخصیت های شناخته شده تر، پیش فرض را ارتقا می دهد. MJ با یک سری قسمت های مخفی کاری که هستند برمی گردد بلندتر و عصبانی تر نسبت به بازی اول، به تدریج جایگاه خود را در داستان حک می کند، تا جایی که در قسمت آخر داستان به عنوان قهرمان سوم بازی می شود. او همچنین پس از اینکه یک سیمبیوت او را تحت کنترل گرفت، نقش جیغ را بازی می کند، یک شخصیت شرور با داستانی نسبتاً متفاوت در داستان های مصور. هری آزبورن به جای انتخاب ادی براک، نقش ونوم را بر عهده می‌گیرد، در حالی که به پیتر در Anti-Venom، شخصیتی که در واقع یک ضدقهرمان در جهان بزرگ است، قدرت‌هایی داده می‌شود.

بخوانید  قوی ترین شخصیت های انیمه که باید بشناسید!

مشابه فیلم‌های Spider-Verse، Spider-Man 2 زمانی هویت خاص خود را به دست می‌آورد که تا حد زیادی شیوه‌های عملیات MCU را نادیده می‌گیرد و در عوض باورهای خود را در جهان خود قرار می‌دهد. عبور از این خط باریکی است – بالاخره Across the Spider-Verse نیز در این اصل شکست خورده است و استقلال سلف خود با تعهد آشکار به خطر افتاده است. اشاره به فیلم های آینده MCU، تبدیل شدن به وسیله دیگری برای لحظات “این شخصیت برمی گردد”. اما تعهد Insomniac به نوسانات بزرگ خود، حتی اگر همه آنها به زمین فرود نیایند، یک نفس تازه است.

مرد عنکبوتی 2، مانند ورودی های قبلی خود، در حال حاضر در یک موج جزر و مدی سینمایی جدید به دام افتاده است. مایلز مورالس در مسیر درمان لایو اکشن خود قرار دارد. سیلک که در یک صحنه پس از ساخت فیلم مورد کنایه قرار گرفته است، حق فیلمش را نیز خواهد داشت. در همین حال، Insomniac در حال حاضر مسافر قطار مردان ایکس است، آخرین ادغام بین مارول و سونی، که با نمونه‌های اخیر مانند صحنه پس از اعتبار در The Marvels نشان داده شده است. تعداد زیادی از X-Men Easter Eggs در ادامه وجود دارد، اما مهم‌تر از همه، توسعه‌دهنده در حال کار بر روی یک بازی Wolverine است که بدون شک با این مرحله جدید MCU همزمان خواهد شد.

چند سال پیش، این می‌توانست تصویر نگران‌کننده دیگری در نظر گرفته شود، با امیدهای موجهی برای دیدن افرادی مانند پیتر پارکر و مایلز مورالس در زمین آشنا. اما اگر یک درسی وجود داشته باشد که Insomniac آموخته است، این است که همیشه ارزش به چالش کشیدن پیش فرض های موجود را دارد. شخصیت‌ها و داستان‌ها، وقتی فرصت داده می‌شوند، می‌توانند از سنت‌های گذشته فراتر روند: آنها می‌توانند شبکه‌ای را که به آنها تحمیل شده برای ساختن رشته‌های خود رها کنند.