8 افسانه رایج خواب که درست نیست

پنج ساعت خواب کافی است

شایع ترین مشکلاتی که خواب بزرگسالان را مختل می کند، افزایش نیاز به دستشویی به دلیل ضعف مثانه و ناراحتی ها و دردهای فیزیکی مانند آرتروز است. اختلالات مرتبط با خواب مانند آپنه خواب و سندرم پای بیقرار نیز در افراد مسن شایع تر است.

برای خواب راحت بهتر است اتاق خوابی گرم داشته باشید

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله سلامت خواب منتشر شد، برای داشتن یک خواب راحت، محیط خواب خنک‌تر با دمای بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد توصیه می‌شود. دمای بالاتر می تواند یک فضای گرم و گرفتگی ایجاد کند و منجر به خواب ضعیف شود. میدوز گفت: “گرمایش مرکزی را خاموش کنید و لحاف تابستانی خود را با لحاف زمستانی جایگزین کنید، یا از ترکیبی از ملحفه، لحاف و پتو برای تنظیم دمای مناسب برای خواب شبانه خود استفاده کنید.”

خروپف مضر نیست

طبق گفته کلینیک مایو، آپنه انسدادی خواب علاوه بر ایجاد ناراحتی برای فردی که در کنار فرد مبتلا می‌خوابد، می‌تواند منجر به عوارض جدی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، نارسایی قلبی و سکته مغزی شود. اگر مرتباً خروپف می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

ورزش عصرگاهی خواب را مختل می کند

یک بررسی در سال 2019 که در مجله Sports Medicine منتشر شد، بیش از 20 مطالعه در مورد ورزش و خواب را مورد بررسی قرار داد و دریافت که افرادی که در شب ورزش می‌کردند، خواب عمیق‌تری داشتند و در مرحله اول، خواب کمتری در معده داشتند. مرحله اول خواب سبک ترین مرحله خواب است. با این حال، محققان دریافته‌اند که یک ساعت یا کمتر ورزش شدید قبل از خواب بر کیفیت خواب تأثیر منفی می‌گذارد.

بخوانید  اولین نمایش Summer Game Fest 2023 که برای 8 ژوئن برنامه ریزی شده است، اولین نمایش با تماشاگران زنده خواهد بود.

در حالی که به نظر می رسد برخی از افراد می توانند با خواب کمتر کنار بیایند، اکثر مردم به خواب بیشتری نیاز دارند. بر اساس مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در مجله Sleep Medicine منتشر شد، خواب کوتاه‌تر با چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا مرتبط است. اگرچه دانشمندان دو جهش ژنتیکی را کشف کرده اند که ممکن است به افراد این توانایی را بدهد که به طور طبیعی کمتر بخوابند و اثرات منفی کم خوابی را تجربه نکنند، اما این جهش ها نادر هستند و بیشتر افراد به بیش از 5 ساعت خواب نیاز دارند.

یکی دیگر از تصورات غلط رایج این است که افراد مسن به خواب کمتری نیاز دارند. طبق مطالعه ای که در سال 2019 در مجله سلامت خواب منتشر شد، این گروه از افراد اغلب نمی توانند به اندازه کافی بخوابند. میدوز می گوید: «تا زمانی که به دهه ششم خود می رسیم، 70 درصد از خواب عمیقی را که در دهه سوم خود داشتیم از دست می دهیم. نیازی به گفتن نیست که این پیشنهاد که افراد مسن به خواب کمتری نیاز دارند یک افسانه است. کاهش خواب عمیق و افزایش شرایط پزشکی مختل کننده خواب و داروهای همراه، خواب با کیفیت کافی را برای آنها دشوارتر می کند.

خروپف خفیف گاه به گاه ممکن است بی ضرر باشد. اما خروپف بلند و مداوم نشانه آپنه انسدادی خواب است. آپنه انسدادی خواب وضعیتی است که در آن افراد در هنگام خواب دچار وقفه در تنفس یا تنفس کم عمق می شوند. طبق گزارش بنیاد خواب آمریکا، تقریباً 9 درصد از بزرگسالان آمریکایی از آپنه خواب رنج می برند.

بخوانید  Star Wars Jedi: Survivor به High Republic | گره خواهد خورد اخبار گیم اسپات

افرادی که از آهسته دویدن یا رفتن به باشگاه بعد از کار لذت می برند، نگران اختلال در خواب خود نیستند. یک مطالعه در سال 2016 که در ژورنال Sleep Medicine منتشر شد، عادات ورزشی و کیفیت خواب 1000 بزرگسال آمریکایی را بررسی کرد. مطالعه فوق به این نتیجه رسید که افرادی که در عصر کمتر از چهار ساعت قبل از رفتن به رختخواب ورزش می کردند مشکلی برای به خواب رفتن یا خواب ماندن در طول شب نداشتند. در واقع، این افراد گزارش دادند که شب‌هایی که قبلا ورزش کرده‌اند بهتر از شب‌هایی که ورزش نکرده‌اند، می‌خوابند.

میدوز می گوید: از آنجایی که نیاز بیولوژیکی ما به خواب ریشه در ژن های ما دارد، باید توجه داشته باشیم که فرد نمی تواند میزان خواب مورد نیاز خود را تغییر داده و کنترل کند. تشخیص میزان خواب مورد نیاز یک فرد بسیار مهم است. زیرا شکوفایی در آن برای حفظ سلامتی حیاتی است.

افراد مسن به خواب کمتری نیاز دارند