World of Warcraft در چین به دلیل مسائل مربوط به مجوز تعلیق خواهد شد


برخی از بازی های بلیزارد مانند World of Warcraft، Overwatch 2 و Starcraft به زودی در دسترس خواهند بود آنها در چین به دلیل مشکلات NetEase به حالت تعلیق در خواهند آمد.

بلیزارد در بیانیه ای اعلام کرد که برخی از کارها را در چین به دلیل اختلاف نظر با NetEase، شریک انتشار و مجوز بازی در چین، به حالت تعلیق در می آورد. بازی هایی مانند World of Warcraft، Hearthstone، Overwatch 2، Starcraft، Heroes of the Storm، Diablo 3 و Warcraft 3: Reforged از 3 ژانویه 2023 دیگر در چین در دسترس نخواهند بود.

بلیزارد فروش این آثار را متوقف کرده و در روزهای آتی به کاربران چینی راهنمایی خواهد کرد. با این حال زمان خاصی اعلام نشده است. شرکت Netizen در بیانیه ای اعلام کرد که بازی Diablo Immortal در معامله دیگری قرار دارد و همچنان در چین در دسترس خواهد بود. بازی‌های جاری مانند Dragonflight، گسترش World of Warcraft و فصل دوم Overwatch 2 اواخر امسال در دسترس خواهند بود.

NetEase که دومین ناشر بزرگ در چین است، از سال 2008 مسئولیت انتشار آثار بلیزارد را در این کشور بر عهده دارد و همکاری این دو باعث شده تا بازی های بلیزارد با قوانین سختگیرانه محتوایی چین سازگار باشد. Netizens مالک امتیاز لیگ Overwatch Blizzard و مالک تیم Shanghai Dragons هستند. بلومبرگ پیش از این گزارش داده بود که در ماه آگوست، این دو شرکت در مورد شرایط قرارداد به توافق نرسیدند و یک بازی موبایل World of Warcraft لغو شد.

علاوه بر این، بلومبرگ گفت که این مسائل فقط به بخش مالی معامله محدود نمی شود و مالکیت مالکیت معنوی و اطلاعات بازیکنان نیز محل اختلاف طرفین بوده است. مایک ایبارارئیس بلیزارد گفت: “ما از شور و شوق جامعه چینی برای نزدیک به 20 سالی که بازی های خود را به کشور آورده ایم بسیار سپاسگزاریم.” ما به دنبال راه دیگری هستیم تا در آینده دوباره آثار خود را در اختیار بازیکنان قرار دهیم.”

NetEase همچنین گفت که درآمد حاصل از این بازی ها “درصد کم و تک رقمی” از کل درآمد شرکت را نشان می دهد.