FTC دوباره تلاش می کند تا قرارداد مایکروسافت با Activision Blizzard را لغو کند


FTC از تلاش های خود برای جلوگیری از پیشبرد قرارداد ادغام مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد در حالی که به دادگاه فدرال شکایت می کند، دست نمی کشد.

چند ماه پس از نهایی شدن قرارداد و ادغام مایکروسافت با اکتیویژن بلیزارد، FTC این هفته به تصمیم دادگاه اعتراض کرد و خواستار لغو این قرارداد شد. FTC اعلام کرد که قاضی ژاکلین اسکات کرلی به ادامه قرارداد رای داد. او از حد خود فراتر رفته است.

این کمیسیون طبق پرونده های قانونی خود، او اکنون اعتراض خود را به دادگاه فدرال برای جلوگیری از معامله با اکتیویژن بلیزارد ارائه کرده است. بیانیه و موضوع اعتراض FTC به این توافقنامه مربوط به مسائل ضد انحصار است که ممکن است به دلیل کنترل مایکروسافت بر سری Call of Duty ایجاد شود. این شرکت برای پیشبرد قرارداد با رقبای خود قراردادهایی امضا کرد.

اعتراض کمیسیون تجارت فدرال بار دیگر ماهیت انحصاری و ضد رقابتی مایکروسافت را در ارائه خدمات PC و Xbox Game Pass پس از خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت برجسته می کند. عماد الدین ابیادوکیل FTC اعلام کرد:

نمی‌دانم انحصار دادن به کسی بر روی چیزی چگونه به رقابت کمک می‌کند. ممکن است به نفع برخی از مصرف‌کنندگان باشد، اما با کمک به رقابت بسیار متفاوت است.

پوستر خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت

راکش کیلارووکیل مایکروسافت گفت که تصمیمات هیئت حاکمه به نفع قرارداد مبتنی بر “شواهد روشن و واقعی” است. «در دسترس قرار دادن چیزی جدید برای مصرف کنندگان، نقض قانون ضد انحصار نیست و حتی سودمند است. مگر اینکه کمیسیون مدرکی دال بر تخلف خود داشته باشد که ندارد.»

بخوانید  ویژگی‌ها و آینده پلی استیشن VR2 از دید بازی‌سازها و تحلیلگران صنعت بازی

عماد دین ابیاد می‌گوید دلیل اصلی پیشبرد این قرارداد به دلیل توافقات مایکروسافت با شرکت‌هایی مانند Nvidia و Nintendo بود که پس از شکایت کمیسیون انجام شد. او ادعا می کند که این بدان معناست که “واقعیت ها دائما در حال تغییر بودند.”

پرونده ای که دادگاه به قراردادهای مربوطه استناد کرد که پس از شکایت FTC مورد اختلاف قرار گرفت. “حقایق مدام در حال تغییر بودند. حتی پس از اینکه دادگاه به نفع مایکروسافت رای داد، آنها قرارداد دیگری برای تغییر حقوق ابر منعقد کردند.”

به نظر می رسد قرارداد ادغام برای مایکروسافت خوب پیش می رود و، با توجه به فیل اسپنسرمدیر بازی‌های مایکروسافت گفت: بازی‌های Activision Blizzard تا سال ۲۰۲۴ به Game Pass اضافه نمی‌شوند.