Forspoken روی SSD های SATA سریعتر کار نمی کند

دیروز، بازی اکشن ماجراجویی Forspoken اسکوئر انیکس در هنگام استفاده از درایوهای ذخیره سازی SATA SSD تا 10 درصد سریعتر از NVMe اجرا می شود. به این ترتیب ادعا شده است که افزودن DirectStorage به ساختار این بازی تاثیر بسزایی در عملکرد پردازنده گرافیکی دارد. این تست به طور ویژه توسط وب سایت PC Games Hardware انجام شده است که از تراشه i9-12900K در کنار کارت گرافیک RTX 4090 استفاده کرده است.

درایوهای حافظه SSD

بنابراین این آزمایش تأیید می کند که عملکرد بازی Forspoken هنگام استفاده از درایوهای SATA سریعتر نخواهد بود.

در این راستا، ComputerBase با تست نحوه اجرای بازی Forspoken و حذف جهش در نرخ فریم در صفحه بارگذاری بازی، نشان داد که سطح عملکرد بازی هنگام استفاده از هر دو نوع درایو حافظه تقریباً یکسان است. در حین گیم پلی با استفاده از کارت گرافیک RTX 3090 Ti که با SSD PCIe 4.0 NVMe و SATA SSD استفاده می شد، انجام شد.

برخلاف گزارش‌های متعدد مبنی بر اینکه Forspoken در مقایسه با NVMe روی درایوهای SATA SSD سریع‌تر اجرا می‌شود، به نظر می‌رسد این تست دارای نقص است.

یکی دیگر از مشکلات این تست که ادعا می کند Forspoken روی SSD های SATA سریعتر اجرا می شود این است که DirectStorage روی هر دو دیسک SATA SSD و NVMe SSD استفاده می شود. استفاده از SATA SSD باعث غیرفعال شدن DirectStorage می شود نمی تواند پس سیستم که اجرای Foresspoken بر روی SATA SSD تأثیر DirectStorage بر عملکرد سیستم را نفی نمی کند. مشکلی که در اینجا به عنوان علت افت عملکرد RTX 4090 توضیح داده شده است.در واقع، افت عملکرد در این پردازنده گرافیکی به دلیل پایین بودن معیار یا نردبان تست است، نه DirectStorage.

اما مشکل این تست اشتباه بودن آن است. وقتی صفحه بارگذاری اولیه بازی Forspoken نشان داده شده است، نرم افزاری برای ذخیره نرخ فریم تصاویر بازی مانند CapFrameX نرخ فریم بسیار بالایی را نمایش می دهد، در حالی که حافظه های ذخیره سازی کندتر منجر به زمان بارگذاری طولانی تر می شود. اگر این نرخ فریم از نتایج آزمایش حذف نشود، خواهیم دید که حافظه های ذخیره سازی کندتر منجر به زمان بارگذاری طولانی تر می شود که تأثیر زیادی بر نرخ فریم بازی در معیار دارد.