Core i9-13900KF ممکن است بهترین CPU برای اورکلاک باشد


Igor’sLAB با همکاری MIFCOM گزارش مفصلی در مورد انتخاب دستی تراشه‌های نسل سیزدهم اینتل Raptorlake ارائه کرد و نتایج بررسی آنها را با عموم به اشتراک گذاشت.

آزمایشگاه ایگور او در گزارش جدید خود به بررسی ویژه پردازنده های رپتورلیک اینتل پرداخته و این بار به مدل ها نگاه کرده است. سری i5 و i7 K و KF از بین رفته اند. این بررسی ها بر اساس پیش بینی عملکرد پردازنده جدید اینتل نصب شده بر روی مادربرد ایسوس است. این سیستم قادر است عملکرد احتمالی تراشه ها را بر اساس نمودار ولتاژ/فرکانس هر پردازنده برآورد و اندازه گیری کند. اگرچه این اعداد برای مقایسه مدل های مختلف نیستند، اما می توانند نشان دهند که تراشه های توانمند در بازار بر اساس داده های دقیق چگونه توزیع شده اند.

توجه داشته باشید که ایگور قبلا گزارشی از پردازنده Core i9-13900K اینتل و مدل KF آن منتشر کرده است و در این گزارش جدید به طور ویژه بر روی Core i7-13700K و i5-13600K و مدل KF آنها تمرکز کرده است. داده های 480 پردازنده Raptor Lake در این سایت به اشتراک گذاشته شده است که احتمالاً بزرگترین آزمایش تراشه Raptor Lake تاکنون است.

امتیاز SP پردازنده Core i9-13900K و 13900KF

امتیاز SP پردازنده Core i9-13900K و 13900KF

تمامی پردازنده های سری 6 Core K از یک قالب معمولی به نام B0 با 8 هسته عملکرد و 16 هسته کارآمد استفاده می کنند. اگر حتی یک هسته Performance هم کار نکند، این تراشه برای مدل های Core i9 و Core i7 قابل استفاده نیست. این اصل در مورد هسته های Efficient نیز صدق می کند و این تراشه برای مدل Core i9 قابل استفاده نیست.

ترکیب تولید پردازنده های جدید اینتل بر استفاده یا عدم استفاده از یک پردازنده گرافیکی یکپارچه تاثیر دارد. این بدان معناست که حتی اگر یک هسته از 32 واحد اجرایی تراشه‌های مذکور حذف شود، آن تراشه به مدل F تبدیل می‌شود و GPU یکپارچه آن کاملاً غیرفعال می‌شود.

همانطور که گفته شد، داده ها توسط Igor’sLAB در نمودارهای V/F به اشتراک گذاشته شده است او متمرکز است. هرچه ولتاژ مورد نیاز برای رسیدن به فرکانس مورد نظر کمتر باشد، امتیاز «پیش‌بینی سیلیکون» بالاتر است پردازنده اعمال می شود.

نتیجه نهایی این تست ها این است که اینتل تراشه Core i9-13900K را برای عرضه پردازنده Core i9-13900KS انتخاب کرده است که به طور پیش فرض فرکانس کاری 6 گیگاهرتز را ارائه می دهد. همچنین ظاهرا پردازنده Core i9-13900KF با بالاترین امتیاز SP بهترین مدل برای اورکلاک است. این سایت ادعا می کند که کاربران برای اورکلاک حافظه تا 8200MT/s مشکلی نخواهند داشت.