AMD سالهاست که در آستانه خرید انویدیا بوده است

AMD می توانست به راحتی انویدیا را تصاحب کند، اما به دلیل شرایط Jensen Huang، آنها در نهایت ATI را خریداری کردند.

انویدیا اخیرا با پشت سر گذاشتن مایکروسافت و اپل به ارزشمندترین شرکت جهان تبدیل شد. تیم سبز اکنون در جایگاه قوی ترین تامین کننده در صنعت GPU در جهان قرار دارد و هیچ رقیبی در مقابل آن وجود ندارد. موفقیت‌های خیره‌کننده انویدیا در سال‌های اخیر، تصور اینکه این شرکت در آستانه تصاحب توسط رقیب دیگری باشد، دشوار می‌کند. اما روزهایی بود که انویدیا مشکلات زیادی داشت.

یکی از مهندسان سابق AMD در آخرین اظهارات خود فاش کرد که زمانی که انویدیا یک شرکت جدید بود، AMD تصمیم گرفت سهام این شرکت را بخرد. با این حال، این رویداد به پایان نرسید. دلیل این امر تصمیم جنسن هوانگ برای نشستن در سمت مدیریت این شرکت پس از ادغام با AMD بود که با مخالفت مدیران تیم قرمز مواجه شد. AMD در نهایت ATI Technologies را به جای Nvidia خریداری کرد.

انویدیا در حال حاضر رهبر بازار در زمینه GPU، فناوری هوش مصنوعی و سیستم های بازی در کل جهان است. نقش این شرکت در رشد جهانی فناوری غیرقابل انکار است و از این نظر بسیار بالاتر از AMD یا هر شرکت دیگری است.

نمودار زیر نشان می دهد که Nvidia و AMD از سال 2002 تا 2016 چقدر موفق بوده اند. در پایان سال 2002، سهم Nvidia از بازار 65٪ بود. در حالی که ATI سهم دارد، آن زمان AMD را بخرید درصد کمی کمتر از 30 درصد بود. لازم به ذکر است که خرید ATI تا سال 2006 توسط AMD تکمیل نشد.

بخوانید  عرضه نسل بعدی پردازنده های گرافیکی انویدیا در سال 2025

نموداری از پیشرفت انویدیا و AMD در سال های اخیر

اما در سال 2004 همه چیز شروع به تغییر کرد. پس از اینکه AMD ATI را خریداری کرد و پردازنده های گرافیکی سری Radeon HD را معرفی کرد، این شرکت شروع به بازیابی موقعیت و سلطه خود کرد. اما این تفاوت به اندازه سال 2010 نبود. اختلاف سهم بازار این دو شرکت به 55 به 45 رسید.

هیمند موهاپاترا، در اواسط دهه 2000 به عنوان یک مهندس AMD در ژانرهای طراحی CPU، GPU و APU او در این شرکت کار می کرد. او در صحبت های خود توضیح می دهد که چگونه AMD این فرصت را داشت که بر کل بازار GPU جهانی تسلط یابد. اما در نهایت تصمیم به خرید ATI گرفتند که در آن زمان رقیب انویدیا بود و در حال از دست دادن جایگاه خود به تیم سبز بود.

مهندس سابق AMD او می‌گوید: «در آن زمان ان‌ویدیا فقط یک شرکت نوپا بود که کارت‌های گرافیکی تولید می‌کرد و فقط گیمرها آن شرکت را می‌شناختند، اما ATI سهم بیشتری از بازار داشت. AMD در آن زمان، انویدیا هرگز برابر با ARM و اینتل در نظر گرفته نمی شد.

شرکت AMD

امروز شاهد وضعیتی هستیم که AMD از نظر فروش پردازنده‌های گرافیکی در سراسر جهان حتی نمی‌توانند به پردازنده‌های انویدیا نزدیک شوند. انویدیا در حال حاضر 85 درصد از سهم بازار را در اختیار دارد. البته AMD در زمینه بازار CPU در مواردی که اینتل رقیب اصلی آن محسوب می شود، موفق تر بوده است.

نمودار بالا نشان می دهد که AMD تا سال 2015 همواره از نظر تسلط بر بازار از انویدیا جلوتر بود اما با پیشرفت انویدیا در زمینه هوش مصنوعی و نوآوری های پی در پی این شرکت در توسعه پردازنده های گرافیکی همه چیز برعکس شد. اما AMD با خرید انویدیا توانست امروز موفقیت این شرکت را به ثبت برساند.

بخوانید  زمان تقریبی پخش سریال جدید Game of Thrones مشخص شد

در نهایت نظرات خود را در این مورد با یک گیمر و سایر کاربران در میان بگذارید.

منبع

تحریریه مجله بازی یک گیمر