AMD به مشکل برخی از کارت‌های گرافیک Radeon RX 7900 XTX اذعان کرد

پس از تحقیقات گسترده، AMD سرانجام تأیید کرد که «درصد کمی» از کارت‌های گرافیک Radeon RX 7900 XTX با مشکل محفظه بخار مواجه می‌شوند که باعث می‌شود سیستم خنک‌کننده خراب شود و بدنه بیش از حد گرم شود. گوردون مه اونگ از PCWorld در مصاحبه اخیر خود با اسکات هرکلمن از AMD در حاشیه نمایشگاه CES 2023 سرانجام این خبر را از AMD تایید کرد.

AMD و شرکای تجاری آن که مدل های AMD کارت گرافیک RX 7900 XT معروف به سری MBA را می فروشند، اکنون به خریداران اجازه داده اند کارت های گرافیک معیوب را معامله کنند. AMD اعلام کرد که موجودی این کارت این شرکت برای جایگزینی تمامی کارت های مشکل دار کافی است. بنابراین شایعات مربوط به کمبود این کارت ها احتمالا کذب بوده است. AMD از هر کسی که در حین اجرای کارت گرافیک خود به دمای 110 درجه رسیده است، می‌تواند با تماس با پشتیبانی این شرکت، کارت گرافیک خود را تغییر دهد.

هرکلمن با اذعان به اینکه AMD علت اصلی این مشکل را شناسایی کرده است و اکنون در حال تایید وجود آن در “بخش کوچکی” از محصولات موجود در بازار است، گفت که در حال حاضر نمی تواند جزئیاتی در مورد تعداد محصولات معیوب به دست مصرف کنندگان ارائه دهد.

نکته مهم این است که این مشکل فقط در مدل های مرجع کارت گرافیک های AMD رخ می دهد و سایر مدل های سفارشی Radeon RX 7900 XTX هیچ مشکلی ندارند. علاوه بر این، مشکل محفظه بخار این کارت تنها عملکرد آن را مختل کرده است و خطر آسیب جدی یا فرسودگی برای این پردازنده گرافیکی وجود ندارد. اما AMD برای جلب رضایت مشتریان و ارائه بهترین عملکرد ممکن برای محصولات خود بی قید و شرط این کارت ها را جایگزین می کند.

بخوانید  رفع اشکال و بهبود عملکرد در به‌روزرسانی جدید Sonic Frontiers

اکنون تایید شده است که مشکل سیستم خنک کننده RX 7900 XT به مایع موجود در محفظه بخار خنک کننده آن مربوط می شود. در واقع مقدار این محلول برای عملکرد مناسب کافی نبود. این خبر به نوعی تحقیقات چند روز پیش Der8auer را تایید می کند که برای اولین بار به احتمال مشکل در محفظه بخار این کارت اشاره کرد.

AMD تأیید کرده است که تعداد محدودی از کارت‌های گرافیک Radeon RX 7900 XTX با مشکلات محفظه بخار و عملکرد سیستم خنک‌کننده مواجه هستند و به خریداران جایگزینی برای محصولات معیوب ارائه می‌دهد.

اتاق بخار کارت گرافیک Radeon RX 7900 XTX