یک وب سرور چیست؟ انواع وب سرور

وب سرور IIS متعلق به شرکت مایکروسافت است. این پروژه با سیستم عامل ویندوز سرور ارائه می شود و از طریق رابط کاربری گرافیکی قابل پیکربندی است.

NGINX

پروژه وب سرور آپاچی در سال 1996 آغاز شد و در حال حاضر توسط بنیاد آپاچی نگهداری می شود. آپاچی یکی از محبوب ترین وب سرورهای رایگان در جهان است. این پروژه یکی از بهترین نمونه های وب سرور سازگار با سیستم عامل هایی مانند لینوکس، ویندوز و مک می باشد.

IIS

NGINX کار خود را در سال 2002 آغاز کرد. Igor Sysoev مسئولیت توسعه این پروژه را بر عهده دارد. امروزه از این پلتفرم به عنوان سرور پروکسی نیز استفاده می شود و مانند آپاچی می توان از آن به عنوان وب سرور نیز استفاده کرد. این وب سرور به گونه ای طراحی شده است که به راحتی می تواند صدها اتصال همزمان را انجام دهد.

آپاچی تامکت

LightTPD در سال 2003 شروع به کار کرد. این وب سرور به حافظه، پردازنده و فضای ذخیره سازی بسیار کمی نیاز دارد. دوربین های تحت وب، روترهای اینترنتی و غیره از این پروژه به عنوان وب سرور اصلی خود استفاده کنید.

LiteSpeed

انواع مختلفی از وب سرورها وجود دارد که هر کدام برای اهداف خاصی طراحی شده اند. در ادامه به چند وب سرور مهم و پرکاربرد اشاره می کنیم.

آپاچی

LiteSpeed ​​یکی دیگر از وب سرورهای محبوب است. در حال حاضر این پروژه چهارمین وب سرور پرکاربرد جهان است و طبق آمار تا سال 2021 حدود 10 درصد از کل وب سایت های دنیا از آن استفاده خواهند کرد. یکی از مزایای این وب سرور سرعت بالا و استفاده کم از منابع سخت افزاری است.

بخوانید  Heroes Of The Storm به نوعی در حال دریافت محتوای جدید در قالب یک ماد Starcraft 2 است

وب سرور استاتیک در مقابل وب سرور پویا

آپاچی تامکت نیز یک وب سرور رایگان است که به طور ویژه برای ارائه خدمات مبتنی بر جاوا طراحی شده است. این پروژه به عنوان یکی از سرورهای محبوب جاوا شناخته می شود و می تواند با پورت 8080 کار کند.از دیگر امکانات این وب سرور می توان به پشتیبانی از PHP، Python، Perl، ASP.NET و … اشاره کرد.

LightTPD

تحریریه مجله بازی یک گیمر