چه فیلم هایی را در این آخر هفته تماشا کنیم: از جیغ تا راز در چشمان آنها

راز در چشمان آنها، که فروپاشی زندگی شخصیت های مختلف به دلیل کار کثیف یک فرد مشکل را نشان می دهد، با این پشیمانی ها مقابله می کند. گم شدن در میان رفتار سیاه آدم هایی که زشتی هایشان بی نهایت است. فیلم با روایت داستان در دو بازه زمانی متفاوت به پیام تلخ خود می رسد، بنابراین شاید حداقل برخی از تماشاگران، وقتی در شرایط بسیار بد زندگی قرار می گیرند و می خواهند تا حد امکان واکنش نشان دهند، یک سوال تلخ اما واقع بینانه بپرسند. سوال: “آیا ارزشش را دارد؟”

فرهنگ های مختلف به فرا رسیدن سال نو و تجدید زندگی در زمان های مختلف ادای احترام می کنند. در عین حال، تلاش انسان برای مهم و ارزشمندتر ساختن این وقایع، این رویدادها را با افسانه های خاصی پیوند می دهد.

جاده مالهالند نمونه خوبی از نقض قانون فیلم است. بنابراین، وقتی آن را تماشا می‌کنید، الگوهای بازخوردی که بسیاری از سبک‌های سینمایی را تعریف می‌کنند، نمی‌بینیم. مرز بین فانتزی و واقعیت در Mulholland Drive نه تنها باریک است، بلکه قابل تشخیص نیست. شاید من و شما بهتر بتوانیم به درک شخصی خود از این کار برسیم و سپس آن درک شخصی را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. فیلم مورد بحث قرار نیست معمایی خاصی داشته باشد و ما هم می توانیم به درستی آن را حل کنیم و هم به یک پاسخ قطعی برسیم.

فیلم آرژانتینی راز در چشمان آنها بر روی پرونده یک قتل وحشتناک تمرکز دارد

راز در چشمان آنها (2009)

بدون تعارف، بزرگسال و تلخ. راز در چشمان آنها حکایت از جنایت دارد. جنایتی که تمام ذهن و زندگی یک کارآگاه را درگیر می کند. ظاهراً قاتل فقط یک زن را به طرز وحشتناکی کشته است، اما داستان گام به گام نشان می‌دهد که چگونه چنین آدم پستی می‌تواند زندگی دیگران را ویران کند. افرادی که نمی توانند جنایت را فراموش کنند.

سینما می تواند حس منحصر به فردی به مکان ها و زمان های مختلف داشته باشد. تا جایی که بسیاری از تلاش ها برای تکرار موفقیت و دستاوردهای یک اثر سینمایی قابل توجه بسته می شود.

بخوانید  انتشار تریلر جدید فصل دوم انیمیشن Cuphead نتفلیکس

اما کریون پس از ساخت این شاهکار تمام نشد. او در سال 1996 سریالی را ساخت که تماشاگران زیادی منتظر پخش قسمت جدید او در سال جاری بودند. مجموعه ای به نام جیغ که در گروه ترسناک سرگرم کننده قرار می گیرد، اما دغدغه های جدی و مفاهیم تحقیقی دارد. مفاهیمی از این دست چرا خانواده صدای گریه فرزندشان را نمی شنوند؟ چرا والدین فقط وقتی کارش تمام می شود جسد او را می بینند و جیغ می زنند؟

فریاد وحشت درو بریمور در جیغ وس کریون هنگام صحبت با تلفن

جیغ (1996)

فیلم معجزه در خیابان 34 با بابا نوئل

معجزه در خیابان 34 (1947)

افتتاحیه فیلم جیغ از لحظه برداشتن گوشی توسط درو بریمور نمایش هایی با نمای کج شده از پایین به بالا، کلاس درس حاوی تزریق ترس به تمام سلول های مخاطب است. تنش مرحله به مرحله بالا می رود، مردم در یک گفتگوی ساده شخصیت را می شناسند، اوضاع بیشتر و خطرناک تر به نظر می رسد و بس! قاتل می رسد؛ یک قاتل پنهان در لباسی ترسناک که هر کسی می تواند در هر فروشگاهی بخرد.

یک فیلم می تواند برای هزاران نفر تکان دهنده، قدرتمند و فراموش نشدنی باشد. بدون اینکه همان تجربه را به آنها بدهیم. Mulholland Road به نویسندگی و کارگردانی دیوید لینچ ساخته شد؛ فیلمساز برجسته ای که برای همیشه رسانه تلویزیون را با Twin Peaks تغییر داد.

منتقدان و تماشاگران مختلف بارها و بارها تلاش کرده‌اند تا فیلم‌هایی مانند Mulholland Drive را با چندین برچسب تعریف کنند. به طوری که شاید با وام گرفتن نام چندین زیرمجموعه و چسباندن آن ها به هم، چنین اثر عجیبی را بهتر درک کنند. اما هر چه زمان بیشتر می گذرد، بیشتر متوجه می شود که Mulholland Drive آنقدر متفاوت است و بر اساس اصول سینمایی یک فیلمساز شکل گرفته است که اگر می خواهید با تماشای آن به دنبال تجربه ای مشابه باشید، احتمالاً چاره ای جز جستجو ندارید. “فیلم هایی شبیه به Mulholland Drive”. حتی با این جستجو هم نمی‌توانید تجربه‌ای دقیقاً مشابه و با همان قدرت پیدا کنید.

اما آثار سینمایی هستند که نیاز به شادی های خیالی را به گونه ای دیگر به تصویر می کشند. وقتی برای اولین بار فیلم معجزه را در خیابان 34 می بینید، قرار نیست بلافاصله با صحنه بادبادک در آسمان روبرو شوید. ادموند گوئن او در اینجا نقش مردی را بازی می کند که فکر می کند بابانوئل است. برای او بابانوئل بودن بیش از بازی در نقش بابانوئل است. اما از یک لحظه خیلی ها این موجود پر از خوبی را رد می کنند. از او بازجویی می کنند. او در حین بازی بابانوئل باعث شد خیلی ها احساس بهتری داشته باشند، از جمله یک دختر بچه و مادر مجردش.

بدهی سینمای اسلشر به وس کریون واقعا سنگین به نظر می رسد. این نویسنده و کارگردان آمریکایی که در سال 2015 درگذشت، در سال 1986 با فیلم کابوس در خیابان الم یکی از مهم ترین آثار ژانر وحشت را به علاقه مندان به فیلم های ترسناک تقدیم کرد. فیلمی که سکانس های مختلف آن الهام بخش بسیاری دیگر از فیلمسازان بوده و خلاقیت کریون در خلق آنها را نمی توان انکار کرد.

از یک فیلم متحرک که در سال 1947 منتشر شد و هیچ یک از بازسازی های آن نتوانستند به آن دست پیدا کنند، تا یک فیلم آرژانتینی که نسخه انگلیسی آن تاثیری مشابه نسخه اصلی ندارد. جلوه دیگر این جاودانه شدن آثار خاص را می توان در تولیدات مهم سینمایی فیلمسازانی دید که سبک و هنر خاص خود را به درستی شکل داده اند. افرادی که شاید متوجه عمق فیلم یا حتی پیچیدگی ساخت این آثار نباشند. با این حال، حتی زمانی که چند دهه از اکران چنین فیلم هایی می گذرد، بسیاری از کارگردانان در می یابند که گاهی چاره ای جز تقلید زیاد از آنها و ادای احترام به آنها ندارند.

بخوانید  مبارزه با باس ها در تریلر جدید بازی Lost Soul Aside

از قسمت اول یکی از سریال های ترسناک محبوب هالیوود تا اثر ماندگار دیوید لینچ و فیلم پلیسی سینمای آرژانتین.

چهره حیرت زده شخصیت زن در فیلم Mulholland Drive محصول سال 2001 به کارگردانی دیوید لینچ (خالق مجموعه Twin Peaks).

Mulholland Drive (2001)

دیوید لینچ که آثار ماندگار زیادی مانند مرد فیل را در کارنامه کاری خود دارد، در فیلم Mulholland Drive شهری معروف و محبوب را پیش چشم مردم می گذارد. شخصیت‌های وهم‌آور فیلم و سکانس‌های رویایی، بسیاری را وادار می‌کند که فکر کنند این خود شهر واقعی نیست، بلکه نسخه‌ای تخیلی از آن است. پس چرا در دنیای واقعی، تجربه ورود به بسیاری از مکان‌های شناخته شده، دقیقاً همانطور که ما آنها را در جاده Mulholland می‌بینیم، بسیار دلهره‌آور و گیج‌کننده به نظر می‌رسد؟

اما تند بودن بسیاری از جنبه های زندگی روزمره به این معناست که بسیاری از مردم خود را درگیر هیچ نوع برنامه و جشن جمعی نمی کنند. آیا فرا رسیدن هر روز، به ویژه در تقویم، به سادگی نشان دهنده این نیست که زمین دوباره به دور خورشید چرخیده است؟ چرا اگر مردم اینقدر درگیر مشکلات زندگی و این همه غم و اندوه هستند باید وانمود کنند که به روزهای خاصی از سال اهمیت می دهند؟

گذشته آنقدر پر از صحنه های تلخ است که گاهی آینده ما را تهدید می کند. خاطرات تاریک گاهی بر زمان حال ما سایه می افکند. یک نفر ناگهان به خود می آید و می بیند که سه ساعت است که به خاطر چیزی که یازده سال پیش به او گفته اند، اندوهگین شده است. تعجب می کند که چرا جواب فلان را نداد، چرا فلان تصمیم را نگرفت یا فلان تصمیم را نگرفت.

بسیاری از فیلم‌هایی که در تعطیلات سال نو ساخته می‌شوند، آنقدر شاد، رویایی و بی‌خیال هستند که هرگز با این نوع مخاطبان ارتباط برقرار نمی‌کنند. اگر کسی فکر می‌کند که کل جشن سال نو مضحک است، بعید به نظر می‌رسد که با یک فیلم زیبا با محوریت یک جن جادویی ارتباط برقرار کند.