چرا گرمای هوا در شب بسیار خطرناک است؟


در میان موج گرما بی سابقه، فینیکس، آریزونا، یکی از گرم ترین شهرهای جهان و تحت هشدار گرمای بی سابقه، رکورد قابل توجهی را به نام خود ثبت کرد: دمای شبانه بین سه شنبه و چهارشنبه تنها به حدود 36 درجه سانتیگراد کاهش یافت و رکورد جدیدی را برای پایین ترین دمای شبانه ثبت کرد.

به گزارش ساینتیفیک امریکن، جهان امروز شاهد موج گرمای شدید و بی سابقه ای است. به عنوان مثال، امسال در هفته اول جولای یا اواسط تیرماه شاهد شروع گرم ترین هفته و سپس رکورد گرم ترین ماه جولای در تاریخ سیاره بودیم. سوزاندن سوخت های فسیلی عامل اصلی موج گرمای مکرر و شدیدتر امسال و در نهایت دلیل اصلی افزایش دمای کره زمین است. پدیده ال نینو که امسال با آن روبرو هستیم دمای جهانی را نیز افزایش خواهد داد.

گرمای شدید و مداوم تهدیدی بزرگ برای سلامت عمومی بدن است. تنها در ایالات متحده، گرما عامل اصلی رویدادهای آب و هوایی است. گرما بیشتر از همه طوفان ها، گردبادها و سیل ها باعث مرگ انسان شد. گرما باعث کم آبی بدن، غلیظ شدن خون و در نهایت پمپاژ بیشتر قلب می شود. قلب و سایر اندام های حیاتی ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از حد آسیب ببینند.

افزایش روزافزون دما هر روز خبرساز می شود و مطمئناً بسیار نگران کننده است. وقتی دمای هوا در شب از 30 درجه سانتیگراد بیشتر شود، بدن فرصت خنک شدن را ندارد. افزایش دما در شب به ویژه برای خانه های بدون تهویه مطبوع و افراد بی خانمان نگران کننده است. قرار گرفتن در معرض گرما در شب یک علامت هشدار انحصاری برای جوانان، سالمندان و افرادی است که دارای بیماری های زمینه ای و بیماری هایی مانند آسم و بیماری قلبی هستند.

بخوانید  امکان تعویض آزادانه شخصیت ها در بازی Marvel's Spider-Man 2

هنگامی که درجه حرارت در شب بالا است، بدن استرس و فشار بسیار بیشتری را تجربه می کند و با افزایش خطر گرمازدگی، دمای بالای هوا تهدید کننده زندگی می شود و فرد را در معرض خطر مرگ قرار می دهد.

گرمازدگی واکنش نسبتاً رایج بدن به گرمای شدید است و علائمی مانند سرگیجه، سردرد و فشار خون پایین را شامل می شود. گرمازدگی معمولاً با استراحت، ماندن در محیط خنک و نوشیدن آب فراوان درمان می شود. گرمازدگی اگر شدید باشد و اغلب با خشکی پوست، دمای بدن به حدود 40 درجه سانتیگراد، گیجی و گاهی از دست دادن هوشیاری همراه باشد، نیاز به مراقبت پزشکی دارد.