نگاهی به IMAX; تکنولوژی انقلابی که تجربه تماشای فیلم در سینما را متحول کرده است

چندی پیش خبر اکران اوپنهایمر، جدیدترین فیلم جنجالی نولان در سینماهای آی مکس به ما رسید. کریستوفر نولان یکی از کارگردانانی است که به شدت به IMAX و قابلیت های آن اعتقاد دارد. او ابتدا تعدادی از فیلم هایش را در سالن های آی مکس به نمایش گذاشت و از تجهیزات این برند برای فیلمبرداری بیشتر آثارش استفاده کرد. اما چرا یک کارگردان مشهور باید اینقدر به یک قالب خاص فیلم اهمیت دهد؟

در این مقاله به تمام سوالات IMAX شما پاسخ خواهیم داد تا بفهمیم چه چیزی صحنه های انفجار در بهترین فیلم های IMAX را فوق العاده می کند.

تعریف و مشخصات IMAX

احتمال اینکه شما تا به حال فیلمی را در سینماهای IMAX تماشا کرده باشید زیاد نیست. اما مطمئناً نام آن را شنیده اید یا لوگوی IMAX را در مشخصات فیلم دیده اید. IMAX اغلب با ادعاهای بازاریابی از همهجانبه ترین تجربه تماشای فیلم با صفحه نمایش بزرگتر از حد معمول و حداکثر کیفیت صدا و تصویر معرفی می شود. قیمت بلیت سینماهای آی مکس نیز از سینماهای معمولی بالاتر است. IMAX چیست و چگونه از فرمت فقط موزه ای به یکی از گزینه های تماشا در اکثر سینماهای سراسر جهان تبدیل شد؟

IMAX یک شرکت فعال در صنعت فیلم است که دارای دوربین های ویژه با وضوح بالا است. فرمت فایل، پروژکتورها و حتی سینماهای IMAX نیز اختصاصی هستند. نام این شرکت اغلب فرمت فیلم و تجربه تماشای آن در سینماهای خودش را تداعی می کند. تفاوت بین سینماهای IMAX و سینماهای معمولی اساساً به اندازه صفحه نمایش و اندازه صندلی و چیدمان سالن اصلی مربوط می شود.

بخوانید  اکنون می توانید به طور رسمی از Excel در Eve Online استفاده کنید

نکته مهم در چیدمان و طراحی سینماهای آی مکس استفاده از بلندگوهای پشت صفحه نمایش است. در سینماهای IMAX، طراحان صدا و سیستم های صوتی تخصصی با هم همکاری می کنند تا صدایی منحصر به فرد و قدرتمند ایجاد کنند. IMAX از سیستم صدای فراگیر 12 کاناله برای جلوه های صوتی واقعی استفاده می کند. علاوه بر این، نحوه چیدمان صندلی ها به گونه ای است که مخاطب بدون توجه به جایی که نشسته است، تجربه کاملی از مواجهه با شخصیت فیلم داشته باشد. کیفیت تصویر در سینمای IMAX در حداکثر ممکن است، زیرا از فیلم های 70 میلی متری برای ضبط فیلم های IMAX استفاده می شود.

ابعاد بزرگ صفحه نمایش یکی از ویژگی های اصلی سینماهای IMAX است. اندازه صفحه نمایش ها می تواند 18 در 24 متر باشد. ابعاد بزرگترین صفحه نمایش IMAX در لئونبرگ آلمان 21*38.8 متر است. این سالن با 814.8 متر مربع مساحت بزرگترین سالن تئاتر آی مکس جهان است. همین طول و عرض غیرعادی باعث می‌شود فیلم‌های ذخیره‌شده برای IMAX دارای نسبت تصویر 1.43:1 یا 1.9:1 باشند.

سینماهای IMAX دارای یک گنبد بزرگ مدور و یک صفحه تخت هستند. بنابراین می‌توانید از جلوه‌های واقعی فیلم لذت ببرید، انگار که واقعاً در فیلم هستید. برای ایجاد این تصور باورنکردنی، سینماهای IMAX باید از فناوری ها و دوربین های قدرتمند استفاده کنند. یکی دیگر از مزایای این سینماها این است که می توانید فیلم را از زاویه دید وسیع تری ببینید. با این عملکرد ویژه می توان تصویر را از تمام زوایا مشاهده کرد.

ابعاد فیلم ها، دوربین ها و پروژکتورهای IMAX در مقایسه با فیلم ها و تجهیزات معمولی بسیار بزرگ است. دوربین های این شرکت سنگین و پر سر و صدا هستند، اما در ازای آن فیلم هایی با وضوح 12K-18K ضبط می کنند. فیلم های دوربین ها و پروژکتورها بر خلاف ساختار عمودی معمولی افقی هستند.

بخوانید  دواین جانسون تایید کرد که Black Adam 2 در استودیو دی سی اتفاق نمی افتد