نقد و بررسی فیلم Inishreen The End of a Friendship


آخرین ساخته مارتین مک دونا با پایانی آغاز می شود. پایان یک دوستی که آغاز ماجراهای جدید و عجیب است. با یک گیمر همراه باشید.

13 سال پس از ساخت اولین فیلم بلند مارتین مک دونا در بروژ (2009) – تمام شد، یک بار دیگر کالین فارل و برندان گلیسون برای بازی در نقش مک دونا در این فیلم دوباره متحد شدند. این فیلم که در زمان نمایش در جشنواره فیلم ونیز موفق بود، جویر بهترین بازیگر مرد برای کالین فارل و بهترین فیلمنامه را از آن خود کرد. در گلدن گلوب علاوه بر دو جایزه در بخش های مذکور، جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی نیز به این فیلم تعلق گرفت. البته که نباید بانشیس اینیشرین یک فیلم کمدی در نظر گرفته شده است.

در بهترین حالت می توان فیلم را کمدی سیاه یا همان طور که اشاره کردند تراژیکمدی نامید. تراژدی عمیقی که با لایه ای کمدی روایت می شود. این فیلم داستان دو دوست است که به تصمیم و خواست تنها یکی از آنها دوستی آنها به پایان رسید. داستان در روستای کوچکی به نام اینیشرین اتفاق می افتد. دهکده ای واقع در جزیره ای در سواحل جنوبی ایرلند. زمانی که ایرلند درگیر جنگ های داخلی بود.

در ادامه متن، داستان فیلم پیش می‌رود.

کالین فارل و برندان گلیسون در این فیلم

با شروع سریع داستان، فیلمنامه می‌خواهد بیشتر بر موقعیت‌های شخصیت‌ها و همچنین مسائل احتمالاً مهم‌تر تمرکز کند. اتفاقاتی که در اثر این جدایی افتاده یا خواهد افتاد و مفاهیمی را مطرح می کند که فیلمنامه قصد تامل بر آنها را دارد.

فیلم از ابتدا با یک لانگ شات از جزیره، همراه با صدای شعار کلیسا آغاز می شود. در حالی که شخصیت اصلی (پادریک با بازی فارل) از کنار مجسمه بزرگ مریم باکره عبور می کند. به نظر می رسد که در جزیره کوچک مذهبی اینیشرین، مریم مقدس همه چیز را می بیند و مراقب آن است. در عین حال، این اشاره ها نقش مسیحیت را در فیلم برجسته می کند. فیلم هم خیلی سریع مشکلش را شناسایی می کند. در کمتر از سه دقیقه متوجه می شویم که کالوم (گلیسون) نمی خواهد پادریک را ملاقات کند. چیزی که برای پادریک قابل هضم نیست و او نمی تواند دلیل آن را بفهمد و این چیزی است که او را آزار می دهد. چیزی که حتی اهالی روستا را متحیر می کند.

هیچ کس نمی تواند بفهمد که چرا این جدایی داوطلبانه از کلم اتفاق افتاده است. خود کلمه می گوید “اصلا دوستت ندارم”. تصویر کلاغی که به سمت کلاغ دیگری راه می‌رود و کلاغ دیگر عقب می‌نشیند تا اینکه بپرد و برود، در واقع استعاره‌ای بصری از موقعیتی است که پادریک و کالوم در آن قرار گرفته‌اند.

با شروع سریع داستان، فیلمنامه می خواهد بیشتر روی موقعیت های شخصیت ها تمرکز کند و بیشتر روی مسائل جانبی تمرکز کند. اتفاقاتی که در اثر این جدایی افتاده یا خواهد افتاد و مفاهیمی را مطرح می کند که فیلمنامه قصد تامل بر آنها را دارد. مک‌دوناف شخصیت‌هایش را در دهکده‌ای دورافتاده قرار می‌دهد تا بر تنهایی ناشی از آن تمرکز کند. آنها توسط طبیعت خشن و وسیع احاطه شده اند. طبیعتی که برایش مهم نیست کجا جنگ است و کجا صلح (تفاوت پادریک و کالوم دقیقاً مانند جنگ داخلی است که در خارج از جزیره در حال وقوع است، حدس می‌زنم در نردبان کوچکتر). چه کسی با چه کسی درگیر است و دیگران چگونه کار می کنند؟ او کار خود را انجام می دهد. این وسعت و خشونت – در کنار زیبایی ذاتی – تنهایی و سردرگمی پادریک را بیش از پیش نمایان می کند. او خود را در مقابل این صحنه سازی وسیع ساکت و تنها می بیند و این او را بیشتر آزار می دهد. تنها همدم واقعی او که بخشی از این طبیعت است، الاغ اوست.

در دومین ملاقات آنها در میخانه دهکده، جایی که کالوم به پادریک توضیح می دهد که چرا دیگر نمی خواهد با او دوست شود، با یک مجموعه بزرگ روبرو می شویم. جایی که کالوم به میخانه برمی گردد و پشت میز می نشیند. او در تاریکی داخل میخانه می نشیند و مشغول ساز و آهنگسازی است. در حالی که از طریق پنجره، Padraic را می بینیم که بیرون در وسط طبیعت نشسته است. کالوم درون تاریک است، پادریک در نور روز است. کالم خود را در میان مصنوعات انسانی به دام انداخته است – از میخانه ها گرفته تا ترانه سرایی – اما پادریک هنوز آنجاست. صحنه سازی که وضعیتی را که در آن گیر کرده اند را کاملا بیان می کند. در همین حال، پادریک در قاب پنجره محصورتر و محصورتر به نظر می رسد. چقدر صحت دارد و این اتفاق چقدر به او فشار می آورد.

سیوبهان، خواهر پادریک، در صحنه ای از فیلم

در زندگی خوب بودن کافی است یا خوب بودن یا باید از خود ردی یا خاطره ای به جا گذاشت؟ آیا آن یادبود نمی تواند مهربانی باشد یا هنر لزوماً چیزی است که مردم به یاد دارند؟

قبلاً گفتم که یکی از اهداف اصلی فیلمنامه تمرکز روی موضوعات جانبی این پایان دوستی پادریک و کالوم بود. یکی از بخشهای اصلی این موضوع، آنچه در این سکانس ذکر شده مورد بحث قرار گرفته است. این پادریک یک فرد پوچ است و کالوم می خواهد زندگی خود را – به گفته خودش – صرف چیزهای بزرگتر و بزرگتر کند. مک دونا با ردیابی این داستان در واقع توجه عمومی را به این موضوع جلب می کند. آیا خوب بودن یا مودب بودن در زندگی کافی است یا انسان باید از خود اثر یا خاطره ای به جا بگذارد؟ آیا این یادگار فقط خوب نیست؟ پادریک مردی است که مجذوب جزئیات زندگی خود و گیج شده است.

او دو ساعت در مورد سینه پهن اسبش صحبت می کند، در حالی که کالم تصمیم می گیرد آهنگی بسازد و خود را وقف چیزهای بالاتر کند. بر اساس این سوال، آیا می توان گفت که پادریک یک فرد پوچ و کالم یک فرد تحصیل کرده است؟ یکی از بحث های این دو نفر در داخل میخانه مستقیماً به این سوال اشاره دارد. جایی که پادریک می گوید مادرش را به عنوان یک زن مؤدب به یاد می آورد و شیوون به کالوم یادآوری می کند که موتزارت در قرن هجدهم زندگی می کرد نه در قرن هفدهم. طنز فیلمی درباره کالم و موقعیت جدیدش.

به عنوان طنز دیگر، در یکی از سکانس هایی که پادریک به خانه کالوم می رود، در حالی که کمی مست است و به قصد توهین وارد خانه اش می شود، در مورد آخرین آهنگی که کالوم ساخته است، دیالوگی بین آنها وجود دارد. بانشیس اینیشرین. پادریک میگه اینیشرین که دیگه بانشی نداره؟ و کالم نیز به آن پاسخ می دهد: “نه، اینطور نیست.” گفتگویی که به نوعی وضعیت ترانه ها و دنیای کلام را نشان می دهد. دنیایی که او تصور می کند چیزی ذهنی و خیالی است. مثل نام غیرواقعی که برای آهنگش انتخاب کرد. دنیای فراموش شده

اشارات مذهبی مک دونا که در ابتدای متن به آن اشاره کردم با ورود کشیش به جزیره و صحنه اعتراف کلم تکمیل می شود. طعنه کالوم به او در گفتگوی خود با کشیش با آنچه دومینیک قبلاً به پادریک و خواهرش (شیوون) گفته بود، در کنار هم قرار می گیرد. در نیم‌ساختی که افسران پادریک را کتک زدند، در حالی که دوربین به سمت بالا حرکت می‌کند، یک صلیب بزرگ در کادر نمایان است. ضربدری که درست زمانی که پلیس پادریک را مشت می کند و از چارچوب خارج می شود ظاهر می شود. چنین نماهایی به وفور و در سراسر فیلم یافت می شوند.نمایی از فیلم های اینیشرین

خروج شیون از روستا نیز به تنهایی و عمق غم او دامن زد. الاغ او تنها چیزی است که از او باقی مانده است. جنی تنها دارایی او در این موقعیت جدید است و او نیز با خوردن انگشتان بریده کالم می میرد. اینجا آخرین مرحله است. این زمانی است که پادریک آن را کاملا از دست می دهد و به جنگ کالوم می رود.

این جدایی یک طرفه به تدریج باعث تغییر پادریک نیز می شود. از آدم مودبی که بود، کم کم به کسی تبدیل می شود که نبود. آنکه مکر می کند و مردم را از کلام دور می کند. کسی که مست می شود و گفتار را مختل می کند. خروج شیون از روستا نیز به تنهایی و عمق غم او دامن زد.

الاغ او تنها چیزی است که از او باقی مانده است. جنی تنها دارایی او در این موقعیت جدید است و او نیز با خوردن انگشتان بریده کالم می میرد. اینجا آخرین مرحله است. در این مرحله است که پادریک آن را کاملاً از دست می دهد و به جنگ با کالوم می رود. اینجا دقیقا همان جایی است که کالم می خواهد بی خیال شود.

نکته جالب در مورد وضعیت کالوم و پادریک تا این لحظه این است که آنها از نظر جسمی آسیب ندیده اند. کالوم انگشتانش را قطع می کند و حتی تا جایی که می تواند به کمک پادریک می شتابد. حتی پادریک به کالوم می گوید که می خواهد خانه اش را به آتش بکشد. اگرچه در ظاهر آرزو می کند خانه باشد و بسوزد، اما با گفتن این نیت او پنهان می شود که کلم می تواند خود را از این خطر نجات دهد.

آخرین دیالوگ رد و بدل شده بین آنها نیز به این سمت می رود. کالوم از پادریک به خاطر مراقبت از سگش تشکر می کند و پادریک می گوید هر زمان که لازم باشد این کار را انجام خواهد داد. چیزهایی که نشان می دهد در این دشمنی آشکار هنوز دوستی صمیمانه وجود دارد. پیش از این، وقتی کالوم از پایان جنگ داخلی ایرلند صحبت می کند (و به پایان جنگ و دشمنی بین او و پادریک اشاره می کند)، پادریک پاسخ می دهد که احتمالاً آتش جنگ دیگری دوباره شعله ور خواهد شد. “بعضی چیزها فراموش نمی شوند. که به نظر من چیز خوبی است.” دوستی دیرینه بین آنها یکی از چیزهایی است که نمی توان آن را فراموش کرد.