معرفی مستند ریویچی ساکاموتو: مستند Opus A son از آخرین اجرای پدرش

مستند Ryuichi Sakamoto: Opus به کارگردانی Neo Sora این مستند در واقع ضبط و کارگردانی اجرای انفرادی موسیقیدان و آهنگساز معروف فیلم ریویچی ساکاموتو است و کارگردان که پسر این هنرمند است به زیبایی آخرین اجرای زنده ساکاموتو را به تصویر می کشد. در استودیو.

مستند Ryuichi Sakamoto: Opus، مستندی غمگین، کوبنده، جذاب و گیرا درباره شخصیتی خاص در تقاطع دنیای موسیقی و سینما. ریویچی ساکاموتو، او هست. فیلم مستند به کارگردانی Ryuichi Sakamoto: Opus سورا جدید او مسئولیت و این مستند را در واقع ضبط و کارگردانی انفرادی نوازنده و آهنگساز مشهور سینما بر عهده داشت. ریویچی ساکاموتو کارگردان آخرین اجرای زنده استودیویی این هنرمند تاثیرگذار معاصر را به زیبایی به تصویر کشیده است. اواخر سال 2022 بود ساکاموتو، این اجرای انفرادی را در استودیو زمانی که رسماً کارش را رها کرد به هواداران هدیه داد و تمام انرژی خود را جمع کرد تا بهترین اجرای خود را هر چند در شرایط بدنی نامناسب به تماشاگران ارائه دهد و همین کار را کرد. مستندی را خواهید دید که در واقع ضبط یک کنسرت خصوصی است ریویچی ساکاموتو پیانویش را نشان می دهد.

این مستند زیبایی هنر، حساسیت اجرای اثر و عمق احساسی هنرمند را در هنگام خداحافظی با رسانه تخصصی خود که موسیقی است به تصویر می کشد. هارمونی های پیانو همراه با حس لامسه صوتی کیبوردها به زیبایی ثبت می شوند و به شنوندگان/مخاطبان اجازه می دهند نوازندگی را احساس کنند. ریویچی ساکاموتوبه الگوهای تنفس او نیز گوش دهید. سورا جدید او با تولید این مستند به هنرمند، معلم و پدری کم نظیر ادای احترام می کند.

Ryuichi Sakamoto در مستند Ryuichi Sakamoto: Opus

ریویچی ساکاموتواو آهنگساز، پیانیست، تهیه کننده و بازیگر ژاپنی بود که آثاری فراموش نشدنی در دنیای موسیقی و سینما از خود به جای گذاشت.

اجرای ارکستر جادوی زرد: ساکاموتو در سال 1978 با هم هارومی هوسونو و یوکیهیرو تاکاهاشیYMO را تأسیس کرد. این گروه پیشگام ژانر موسیقی الکترونیک بود و هنرمندان بیشماری را تحت تأثیر قرار داد و گویی در همان زمان ونگلیسی از شرق بالا می آمد.

پیشنهادهای فردی: در ارتباط با تشکیل YMO، ساکاموتو او همچنین به اجرای انفرادی خود ادامه می دهد. اولین آلبوم انفرادی او با عنوان هزار چاقو در همان سال 1978 منتشر شد و ترکیبی از ژانرهای الکترونیکی و تجربی بود. آهنگ Riot in Lagos از آلبوم B-2 Unit که در سال 1980 منتشر شد، تأثیر عجیب و مهمی در توسعه ژانرهای موسیقی الکترونیک و البته هیپ هاپ داشت.

بخوانید  معرفی سریال جاسوسی رابرت داونی جونیور

حضور در دنیای سینما و فیلم نویسی: هنر ساکاموتو او از همان ابتدا به دلیل ساختن موسیقی متن فیلم مورد ستایش منتقدان قرار گرفت. لازم به ذکر است که او برنده یک جایزه اسکار، یک بفتا، یک جایزه گرمی و دو جایزه گلدن گلوب شده است. به برخی از برجسته ترین آثار او اشاره می کنیم. فیلم تولدت مبارک آقا. لارنس (کریسمس مبارک، آقای لارنس) محصول سال 1983، اولین بار ساکاموتو او بازیگر و آهنگساز بود. موضوع اصلی با عنوان رنگ‌های ممنوعه به سرعت نه تنها به یک اثر جهانی برای او تبدیل شد، بلکه به موضوعی اجتناب‌ناپذیر در ذهن مخاطب/شنونده تبدیل شد. کارگردان فیلم کریسمس مبارک آقای. لارنس ناگیسا اوچیما بحث و جدل بود و بزرگان دوست داشتند دیوید بووی، تام کونتی، تاکشی کیتانو و جک تامپسون در آن حضور داشتند و نقش داشتند.

از دیگر کارهای معروف او می توان به نوشتن فیلم آخرین امپراطور در سال 1987 و همکاری با یک کارگردان مشهور سینما اشاره کرد. برناردو برتولوچی بدون شک این موفق ترین موسیقی فیلم است ساکاموتو و البته برنده جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم شد. ساکاموتو او اولین آهنگساز ژاپنی بود که این افتخار را دریافت کرد. یکی دیگر از فیلم های قابل توجهی که به مضامین این هنرمند عمق غیرقابل تصوری بخشید، فیلم The Sheltering Sky در سال 1990 بود. برناردو برتولوچی و بار دیگر با این کارگردان صاحب سبک تاریخ سینما در فیلم بودای کوچولو (1993) و البته تم اصلی (با تمام تم ها و موسیقی ساخته شده) برای فیلم The Revenant (بازگشته) در سال 2015 به کارگردانی این کارگردان همکاری کرد. الخاندرو گونزالس ایناریتو وی خاطرنشان کرد: پیوند با طبیعت، نیش سرما، تنهایی، درد، تلخی و شیرینی انتقام را به گونه ای دردناک به روح بیننده/شنونده تزریق می کند.

Ryuichi Sakamoto و پیانوی او در مستند Ryuichi Sakamoto: Opus

سایر فعالیت های هنری: ساکاموتو او سابقه آهنگسازی و نوشتن فیلمنامه های انیمیشن و بازی های ویدیویی را نیز دارد. آهنگ Energy Flow از آلبوم BTTB، ساکاموتو آن را به بالای نمودار ژاپنی (Oricon) رساند. BTTB یک آلبوم دوئت پیانو و سولو توسط BTTB است ریویچی ساکاموتو این آلبوم در سال 1999 منتشر شد. مخفف عنوان آلبوم Back To The Basics “بازگشت به اصول” است. دو نسخه جداگانه از آلبوم برای بازارهای ژاپن و بین المللی منتشر شد. اولین آهنگ برای نسخه بین المللی Energy Flow بود و جالب است بدانید که اولین آهنگ نسخه ژاپنی عنوان مستند Opus است.

مستند Ryuichi Sakamoto: Opus آخرین اجرای این هنرمند بود که در اواخر سال 2022، چند ماه قبل از مرگ او انجام شد. ساکاموتو کسی که با سرطان مبارزه می‌کرد و سال‌ها نتوانست تورهای سنگین جهانی را برگزار کند، اجرای قدرتمند و بی‌نظیری را با پیانو برای ما به یادگار گذاشت. این مستند یک سفر زندگینامه ای به مدیریت است سورا جدید (کودک ساکاموتو) این است که هیچ توضیح لفظی یا پیش زمینه اضافی برای نشان دادن عظمت پیکره آثار وجود ندارد ساکاموتو نمی دهد. در عوض، به هنرمند اجازه می دهد تا مرثیه های خود را بسازد تا سفر خلاق زندگی خود را روایت کند. دوربین پسر بر شاعرانگی و ظرافت روح پدر و انتقال مولکول ها تمرکز می کند. پایه و جمع و جور این روح کلیدها را می گذارد.

بخوانید  گزارش زومیت از نمایشگاه جیتکس ۲۰۲۳ دبی؛ المپیک تکنولوژی! [تماشا کنید]

لیست آهنگ های اجرا شده در این کنسرت شامل آثار معروف و نمادین است ساکاموتومانند تم های اصلی و فرعی از آقای لارنس آخرین امپراتور، آسمان پناه و کریسمس مبارک، و همچنین آهنگ های کمتر شنیده شده از روزهای اولیه او در گروه الکترونیکی پیشگام Yellow Magic Orchestra.

ریویچی ساکاموتو در مستند Ryuichi Sakamoto: Opus به پیانو خم شد

مستند سورا جدید بصری فوق العاده، در قالب سیاه و سفید با حرکات بدنی آگاهانه گرفته شده است ساکاموتو و چشمانش به زیبایی کشیده شده است. یک استودیوی ضبط که توسط یک شخص اداره می شود ساکاموتو انتخاب شده برای عملکرد صوتی استثنایی، وضوح و کیفیت صدا را تضمین می کند. به طور خلاصه، مستند Ryuichi Sakamoto: Opus، مانند آواز قوش، در تمام جنبه های سمعی و بصری بسیار دقیق و خاص است و مرز بین ادراک بیننده/شنونده و احساسات درونی هنرمند و پدر کاملاً زنده را محو می کند. با پیانو و پسر با دوربین، حضور خود را در اعماق ادراک به ما هدیه کردند.

ریویچی ساکاموتو او در آخرین اجرای خود در «ریویچی ساکاموتو: اوپوس» آمیزه ای عمیق از احساسات را با هنر و موسیقی خود با لطافت روحی و حساسیت بالا و حتی با در نظر گرفتن شرایط جسمانی و اندام باریک خود در کنار احساسات دیگری مانند دلتنگی منتقل می کند. و پذیرش، در روح مخاطب نقش می بندد. بیننده/شنونده در حین نواختن پیانو، عمق هنر زیبا و البته تلخی خداحافظی خود را از طریق موسیقی خود احساس می کند. با تماشای مستند و البته هشدار قبلی در مورد بیماری و وضعیت سلامت جسمانی ریویچی ساکاموتو بیننده مستند در حین نمایش به تاثیرات نبرد خود با سرطان پی می برد. او کسی بود که از سرطان رنج می برد و سال ها از نظر حرکات بدنی اجرای زنده نداشت، گویی با بدن منحطش برای آنچه از او باقی مانده بود می جنگید تا در عین حال بهترین و شاید هم باشد. در بهترین حالت و تا انتهای چشمانش، و گوش ها باید نهایت احترام را قائل شوند.

بخوانید  خلاصه بررسی Knock At The Cabin - نظر منتقدان درباره فیلم جدید ام نایت شیامالان

ریویچی ساکاموتو او نه تنها نوازنده ای با استعداد و پرتلاش بود، بلکه انسانی فعال در احقاق حقوق انسان های دیگری بود که صدایشان همیشه در گلوی جامعه خاموش است. ساکاموتو به طور فعال علیه انرژی و سلاح های هسته ای مبارزه کرد. هدف نهایی او افزایش آگاهی از خطرات زیست محیطی و انسانی مرتبط با فناوری هسته ای بود. دغدغه های زیست محیطی و البته شیفتگی عمیق او به طبیعت و در بسیاری از آثارش تاکید بر رابطه ابدی طبیعت و انسانیت، بخشی دیگر از زندگی این هنرمند بود. این هنرمند سابقه غلبه بر سرطان را داشت و از این رو به عنوان یک نجات یافته از سرطان از رسانه ای که زبان جهانی او بود برای به اشتراک گذاشتن تجربیات خود و تشویق دیگران به مبارزه با این بیماری و به اصطلاح ناامید نشدن استفاده کرد. مقاومت و بقای این هنرمند استعاره ای از مسیر و حرفه او بود. مستند Ryuichi Sakamoto: Opus اولین بار در بخش خارج از رقابت در هشتادمین دوره به نمایش درآمد. جشنواره فیلم ونیز (جشنواره فیلم ونیز) و سپس در جشنواره های دیگر از جمله جشنواره فیلم نیویورک (جشنواره فیلم نیویورک)، جشنواره فیلم لندن (جشنواره فیلم BFI لندن) و جشنواره بین المللی فیلم توکیو (جشنواره بین المللی فیلم توکیو) روی پرده ظاهر شد.

نئو سورا، کارگردان فیلم مستند Ryuichi Sakamoto: Opus

سورا جدیدکارگردان، هنرمند و مترجم مدام بین شهر نیویورک و توکیو حرکت می کند. سورا جدید او به عنوان کارگردان سینما، کارگردانی، فیلمبرداری و تولید فیلم های کوتاه، مستند، موزیک ویدیو و یک فیلم موزیکال را در کارنامه کاری خود دارد. مستند این کنسرت به کارگردانی Ryuichi Sakamoto ساخته شده است: Opus، آخرین اجرای پدرش. ریویچی ساکاموتو، قبل از مرگش بر اثر سرطان عکس گرفته شده است.

یکی از پروژه های قابل توجه او مستند Ainu Neno An Ainu است که کارگردانی مشترک آن را بر عهده داشت. این مستند داستان های آینو، مردم بومی شمال ژاپن را با تاکید بر زبان و فرهنگ آنها گرد هم می آورد و به مخاطبان مشتاق ارائه می کند. جلوه ها سورا جدید خارج از دنیای سینماست و احساسات را منعکس می کند سورا برای آزمایش و پرسش از طبیعت است.

منبع

تحریریه مجله بازی یک گیمر