علت نشت تونر از کارتریج پس از بارگذاری + راه حل رفع آن

A4baz در این مقاله به بررسی مشکلاتی مانند تونینگ کارتریج و راه حل های آن می پردازد.

کارتریج ها باید پس از مدتی استفاده شارژ شوند. بسیاری از افراد در این مواقع کار خود را انجام می دهند و هزینه آن را دریافت می کنند. در این شرایط اگر دانش و تخصص کافی نداشته باشید، نه تنها شارژ خوب پیش نمی رود، بلکه ممکن است مشکلات دیگری برای چاپگر پیش بیاید.

به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. یکی از رایج ترین مشکلاتی که پس از بارگذاری کارتریج رخ می دهد، نشت تونر است. اما چرا این مشکل رخ می دهد و چگونه می توان آن را حل کرد؟ برای بررسی و حل این مشکل با ما همراه باشید.

مشکل کارتریج تونر

ریزش تونر وضعیتی است که در آن مقداری از تونر داخل مخزن کارتریج ریخته می شود. این مشکل در تونرهای اصلی کمتر دیده می شود و اگر کارتریج خود را چندین بار بارگیری کنید، احتمال نشتی تونر بیشتر می شود. تونر کارتریج یکی از رایج ترین مشکلات کارتریج ها پس از بارگیری است، به همین دلیل مردم آن را یک مشکل عادی می دانند. اما نکته اصلی این است که اگر کارتریج را به درستی و بدون مشکل لود کنید هیچ وقت تونر کارتریج شما تمام نمی شود.

مهمترین دلایل نشت تونر پس از بارگیری کارتریج

اگر شما نیز با مشکل تونر مواجه هستید، حتما به موارد زیر توجه کنید:

شلیک فشنگ

کارتریج ها چه اصل باشند و چه نباشند در داخل بسته بندی قرار می گیرند. اگر کارتریج اصلی یا با کیفیت طراحی شده باشد، اغلب در بسته بندی اصلی خود قرار می گیرد تا آسیب به حداقل برسد. دلیل این بسته بندی این است که کارتریج در حین حمل آسیب کمتری می بیند. اما اگر کارتریج به دلایلی ضربه خورده و یا از ارتفاع به زمین بیفتد با مشکل مواجه می شود و ممکن است تونر بریزد.

بخوانید  احتمال مشخص شدن زمان شروع فیلمبرداری فیلم جنگ ستارگان تایکا وایتیتی

برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است در هنگام خرید کارتریج به بسته بندی آن توجه کنید. همچنین وقتی کارتریج را از چاپگر بیرون می آورید تا دوباره پر کنید، آن را در بسته بندی محکم و مرتبی حرکت دهید تا ضربه نخورد.

تغییر شکل کارتریج کاست

این مشکل معمولاً به دلیل بار بیش از حد کارتریج ایجاد می شود. حتی ممکن است تکه هایی از تونر به صفحات چاپ شده چسبیده باشد. اگر مدت زیادی است که از این کارتریج استفاده می کنید و مشکل نشتی تونر دارید، بهتر است هر چه سریعتر یک کارتریج جدید خریداری کنید.

از دست دادن ویژگی دکتر بلید

دکتر بلید بخش بسیار مهمی از کارتریج است. این قسمت بسیار ظریف است و دارای روکش سیلیکونی است که برای کنترل حجم تونر روی آهنربا قرار می گیرد. اگر به دلایلی این قطعه مشکل داشته باشد و به درستی کار نکند، نمی تواند تونر اضافی را به مخزن اصلی برگرداند و از کارتریج خارج می شود.

پر کردن مخزن بازیابی کارتریج

گاهی اوقات مخزن جمع آوری کارتریج پر است و اگر آن را خالی نکنید، مازاد آن دور ریخته می شود. بهتر است هر از چند گاهی این مخزن را چک کنید و از تمیز بودن آن مطمئن شوید.

مشکلات تیغه برف پاک کن

تیغه برف پاک کن نیز یکی از قطعات مهم کارتریج است و هرگونه مشکلی مانند پارگی یا سفت شدن منجر به ریختن تونر می شود. این قسمت وظیفه جمع آوری تونر اضافی از درام را بر عهده دارد. اگر این کار را به درستی انجام ندهد، نشت تونر رخ می دهد. بیشتر اوقات، تونر اضافی به صورت لکه های کثیفی روی چاپ نهایی ظاهر می شود.

بخوانید  امکان احیای بازی Scalebound توسط مایکروسافت و پلاتینیوم گیمز

برای رفع مشکلات تونر چه کنیم؟

با توجه به موارد ذکر شده می توانید چاپگر و کارتریج خود را به خوبی بررسی کنید و مشکل اصلی تونر را پیدا کنید.

  • اگر کارتریج شما آسیب دیده است و علت نشتی تونر است، بهتر است آن را تعویض کنید و از یک کارتریج جدید و سالم استفاده کنید.
  • یک کارتریج نمی تواند یک عمر دوام بیاورد. اگر آن را بیش از حد بارگذاری کنید، دیگر قابل استفاده نیست. بهتر است آن را دور بیندازید و یک کارتریج جدید بخرید.
  • تمام قطعات کارتریج مانند اسکاج، تیغه برف پاک کن و غیره را تعویض کنید. که مشکل دارند و باعث نشتی تونر می شوند.
  • در صورت پر بودن مخزن، کارتریج و چاپگر را به صورت دوره ای تعمیر و نگهداری کنید تا آلودگی از بین برود.
  • در برخی موارد تونر با کارتریج شما سازگار نیست و این باعث نشت تونر می شود. در این شرایط بهتر است از یک تونر مناسب و سازگار استفاده کنید.

بسیاری از تونرهای موجود در بازار کیفیت خوبی ندارند و با پرینترهای سری جدید به خصوص برندهای سامسونگ و اچ پی سازگار نیستند. در این شرایط مشکلات زیادی پس از تعویض یا بارگیری مجدد کارتریج به وجود می آید که یکی از رایج ترین آنها ریزش تونر است. اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید، ابتدا تمامی موارد ذکر شده را بررسی کنید و اگر همچنان با نشتی تونر مواجه هستید، کارتریج را به طور کامل تعویض کرده و با کارشناسان متخصص در زمینه تعمیر قطعات الکترونیکی مشورت کنید.

بخوانید  فعال سازی مجدد سرورهای بازی Dark Souls Remastered بر روی کامپیوتر

گزارش پایان اطلاعیه

این مقاله صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد و یک گیمر هیچ گونه مسئولیتی در این زمینه نمی پذیرد.