تشنه هستید هوش مصنوعی هم همینطور!

دفعه بعد که می خواهید در چت ربات ChatGPT یا BingChat خود سوالی بپرسید، یا از Midgerni بخواهید برای درخواست متنی شما تصاویر خیره کننده ایجاد کند، از خود بپرسید که هر سوال چقدر آب مصرف می کند؟

ما همین سوال را از BingChat پرسیدیم، و او با لبخندی اطمینان‌بخش پاسخ داد که حضورش «تمام دیجیتالی» است و برای پاسخ به سؤالات ما به آب نیاز ندارد. یا BingChat واقعاً سؤال را درک نمی کرد یا حقیقت تاریک را پنهان می کرد. زیرا اخیراً گروهی از محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافتند که ChatGPT برای هر 10 تا 50 درخواست 500 میلی لیتر آب مصرف می کند. اندازه آن به اندازه یک بطری کوچک آب معدنی است.

سرورها گرسنه هستند

برای آموزش و اجرای مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی، مانند ChatGPT با میلیون‌ها پارامتر، معمولاً از خوشه‌ای از سرورهای حاوی تعداد زیادی واحد پردازش گرافیکی (GPU) استفاده می‌شود. مشخصه این سرورها مصرف انرژی بالا است، زیرا هر یک از آنها می توانند چندین کیلووات برق مصرف کنند. این مقدار انرژی معادل میانگین برق مصرفی یک خانه در شهر است. بنابراین، علیرغم پیشرفت های صورت گرفته در سخت افزار و نرم افزار هوش مصنوعی، آموزش و اجرای مدل های هوش مصنوعی همچنان منجر به مصرف انرژی زیادی می شود.

آلودگی هوا و انتشار گازهای گلخانه ای از شناخته شده ترین اثرات نامطلوب زیست محیطی هوش مصنوعی است. اما یک اثر کمتر شناخته شده مصرف بسیار بالای آب در مدل های هوش مصنوعی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، ChatGPT به ازای هر 10 تا 50 دستور ورودی که داده می شود، حدود 500 میلی لیتر آب مصرف می کند. میزان مصرف آب به زمان و مکان استفاده از هوش مصنوعی بستگی دارد. با توجه به اینکه صدها میلیون کاربر هر ماه در مورد هوش مصنوعی سوال می پرسند، این فناوری جدید می تواند آب زیادی مصرف کند.

بخوانید  Annoncing Lies of P بازی ماه انتشار با تریلر جدید منتشر شد

هوش مصنوعی آب شیرین را به دو صورت مصرف می کند:

خنک کننده سرور و مصرف مستقیم آب در محل (محدوده 1): سرورهای هوش مصنوعی به دلیل مصرف انرژی بالا گرمای قابل توجهی تولید می کنند. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد سرور، گرمای تولید شده باید به محیط اطراف منتقل شود. برای این کار از برج های خنک کننده استفاده می شود که نیاز به مقدار زیادی آب دارند. برج های خنک کننده با تبخیر آب، آب سرد تولید می کنند. مصرف آب در برج های خنک کننده در طول تابستان و زمانی که رطوبت هوا بسیار کم است به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

مصرف آب خارج از محدوده (محدوده 2): سرورهای هوش مصنوعی برای اجرا به برق زیادی نیاز دارند. این برق در نیروگاه های حرارتی، هسته ای و آبی با استفاده از مقدار زیادی آب تولید می شود. در نتیجه هوش مصنوعی نیز از این طریق آب زیادی مصرف می کند.