ایسوس کارت گرافیک RTX 4090 BTF را بدون نیاز به کابل برق معرفی کرد


کارت گرافیک های جدید RTX 4090 و RTX 4070 Ti ایسوس نیازی به اتصال کانکتورهای 12VHPWR ندارند و مستقیماً از طریق یک کانکتور اختصاصی PCle به مادربرد متصل می شوند.

از آنجایی که ایسوس چندین ماه است که مفهوم کارت‌های گرافیک بدون کابل را تبلیغ می‌کند، این محصول ممکن است چندان جدید نباشد. اما این شرکت به زمان نیاز داشت تا نه نمونه اولیه بلکه محصول نهایی را تولید کند و آن را به هر شکل ممکن برای مصرف کننده نهایی آماده کند. نوآوری ارائه شده در این محصول BTF نام دارد و به عنوان جایگزینی برای کانکتورهای جلوی مادربرد ارائه شده است. در واقع این کانکتورها بدون استفاده از کابل در سمت دیگر کارت گرافیک پنهان شده اند تا به یک کانکتور جدید بر اساس پورت PCle تبدیل شوند.

کانکتور جدید روی کارت های گرافیک ایسوس نیاز به استفاده از کابل برای اتصال به مادربرد را بی نیاز کرده و مصرف برق را مستقیماً از طریق کانکتور به کارت منتقل می کند. بنابراین کارت های گرافیک RTX 40 BTF کانکتورهای 12VHWPR نخواهند داشت. این ویژگی در حال حاضر بر روی دو مدل رده بالا از نسل فعلی پردازنده های گرافیکی انویدیا، از جمله مدل پرچمدار RTX 4090 ROG Strix، پیاده سازی شده است. ایسوس همچنین مدل RTX 4070 TI SUPER را از سری TUF Gaming عرضه خواهد کرد که با این مدل کانکتور نیز طراحی خواهد شد.

ایسوزو برای اجرای این ایده با شرکت های مختلفی همکاری کرد. لازم به ذکر است که استفاده از این نوع کانکتورها مستلزم داشتن مادربردهای مخصوص با قابلیت اتصال کارت گرافیک از این طریق است. همچنین باید به فکر راهی برای تخصیص فضای اشغال شده در کیس سیستم باشید. این مفهوم عملا تکامل یافته سری محصولات BTF این شرکت است که بر حذف کابل های جلوی چشم تمرکز دارد.

بخوانید  تمدید سریال خاندان اژدها برای فصل دوم

پورت BTF کارت گرافیک GeForce RTX 4090 BTF

در حال حاضر، هیچ سازنده GPU دیگری از این طراحی پشتیبانی نمی کند. بنابراین محصولات سری ASUS RTX 40 BTF آنها خاص و نادر خواهند بود. کار دشواری که در تبلیغ این محصولات در انتظار ایسوس است، نیاز به داشتن یک سری مادربردهای ویژه با قابلیت نصب این کارت های گرافیک است.

ایسوس ایده جالبی برای این کار دارد، یک آداپتور مخصوص در سمت نری کانکتور PCle GPU. نصب و دور زدن کابل بومی 12VHWPR این آداپتور روی همه مادربردها نصب نیست. اما با طراحی کامپیوترهای Mini-ITX سازگار هستند و در صورتی که GPU به صورت عمودی قرار گیرد می توان از آنها استفاده کرد.

کارت گرافیک GeForce RTX 4090 BTF با پورت PCle

ایده کانکتور BTF ممکن است برای گیمرهایی که به طور فعال علاقه ای به مونتاژ سیستم خود یا جایگزینی بخش هایی از رایانه شخصی خود ندارند، منطقی تر باشد. بنابراین این احتمال وجود دارد که ایسوس و شرکای تجاری آن در نهایت سیستم های کامل و از پیش ساخته شده با مفهوم BTF را ارائه دهند. آوردن در حال حاضر اطلاعاتی از قیمت و تاریخ عرضه این محصولات وجود ندارد.

ایسوزو در مقاله ای ویژه به تشریح مادربردها و شاسی کیس با توجه به طراحی پرداخت BTF پرداخت شده. علاوه بر این، شرکت ها دوست دارند Aerocool، Cooler Master، ساکت باشید!، Corsair، Inwin، Lian Li، Phanteks، Silverstone و Thermaltake مدل های مناسب تری از این کیس ها را در سه ماهه اول سال 2024 ارائه خواهند کرد. پس همچنان باید منتظر اطلاعات بیشتر در این زمینه باشیم.

تحریریه مجله بازی یک گیمر