افسانه های رایج در مورد چشم و بینایی؛ از اثر رفلاکس تا علل نزدیک بینی

حتما شنیده اید که خوردن هویج برای بینایی شما مفید است یا اگر از فاصله بسیار نزدیک تلویزیون تماشا کنید، چشمانتان ضعیف می شود. برخی نیز می گویند که خواندن در تاریکی بینایی را مختل می کند. آیا این ادعاها درست است؟ در زیر، برخی از افسانه ها و حقایق رایج در مورد چشم و بینایی را مورد بحث قرار می دهیم.

خوردن هویج بینایی را بهبود می بخشد

واقعیت: هویج سرشار از ویتامین A است که یک ماده مغذی ضروری برای بینایی سالم است. خوردن هویج مقدار کمی ویتامین A را تامین می کند که برای بینایی لازم است، اما این ویتامین فقط به هویج محدود نمی شود. ویتامین A در غذاهای دیگری مانند شیر، پنیر، زرده تخم مرغ و جگر نیز یافت می شود. بنابراین، اگر از طریق رژیم غذایی خود ویتامین A کافی دریافت می کنید، خوردن هویج بیشتر بینایی شما را بهبود نمی بخشد.

نگاه کردن به تلویزیون از فاصله کوتاه می تواند به بینایی شما آسیب برساند

خیالی: اگر تلویزیون را خیلی نزدیک تماشا کنید، ممکن است باعث سردرد شود، اما به بینایی شما آسیبی نمی رساند. کودکان، به ویژه آنهایی که نزدیک بین هستند، ممکن است این کار را برای دیدن بهتر تلویزیون انجام دهند. آنها ممکن است در واقع به عینک نیاز داشته باشند.

خواندن در تاریکی بینایی را مختل می کند

خیالی: مانند تماشای تلویزیون در فاصله کوتاه، ممکن است در اثر مطالعه در تاریکی دچار خستگی چشم یا سردرد شوید، اما این امر چشمان شما را ضعیف نمی کند.

استفاده از عینک یا لنزهای تماسی بینایی را مختل می کند و چشم به آنها وابسته می شود

خیالی: در نتیجه استفاده از لنزهای تماسی برای تصحیح بینایی، چشم‌های شما ضعیف‌تر نمی‌شوند. نسخه پزشک ممکن است در طول زمان به دلیل سن یا بیماری تغییر کند، اما نسخه فعلی شما دلیل ضعف بینایی شما نیست. ممکن است دید با عینک برای شما آسان‌تر باشد، زیرا وقتی دید شما به درستی اصلاح می‌شود، نیازی نیست چشم‌هایتان به سختی کار کنند، اما این بدان معنا نیست که عینک با تکیه بر آن، چشم‌های شما را ضعیف می‌کند. برای کودکانی که از تنبلی یا تنبلی چشم رنج می‌برند، عینک وجود دارد. این عینک به طور موقت برای کمک به صاف کردن چشم یا بهبود بینایی استفاده می شود. عدم استفاده از عینک در این موارد ممکن است منجر به اختلال بینایی دائمی شود.

واقعیت: کودکان به تنهایی قادر به غلبه بر استرابیسم (اصطلاح پزشکی برای ناهماهنگی چشم) نیستند، اما اگر به آنها کمک کنیم، اصلاح این وضعیت در سنین پایین امکان پذیر است و همچنین می تواند به پیشگیری از تنبلی چشم (استرابیسم) کمک کند. به همین دلیل ضروری است که کودکان در ابتدا در بدو تولد و سپس مجدداً در سن 2 سالگی معاینه چشم را در مراحل اولیه انجام دهند. ناهماهنگی چشم ها ممکن است به دلیل بیماری، بینایی اصلاح نشده یا آسیب عضلانی یا عصبی باشد.

اگر چشمانتان را ببندید همینطور می ماند

خیالی: عضلات چشم به شما این امکان را می دهند که چشمان خود را در همه جهات حرکت دهید. نگاه کردن به چپ یا راست، بالا یا پایین باعث نمی شود آنها در آن موقعیت ها گیر کنند. به همین ترتیب، دوختن چشم ها آنها را در یک موقعیت نگه نمی دارد.

هیچ کاری نمی توانید برای جلوگیری از کاهش بینایی انجام دهید

خیالی: هنگامی که اولین علائم ظاهر شد، مانند تاری دید، درد چشم، برق زدن یا ظاهر شدن ناگهانی مگس چشم، باید با پزشک مشورت کنید. اگر مشکل به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، بسته به علت آن، درمان هایی وجود دارد که می تواند بینایی را اصلاح کند، روند کاهش بینایی را متوقف کند یا حداقل آن را کند کند.

کوررنگ ها دنیا را فقط سیاه و سفید می بینند

خیالی: اکثر افراد مبتلا به کوررنگی برخی رنگ ها را می بینند. شدیدترین شکل کوررنگی، که در آن همه چیز به عنوان سایه های خاکستری درک می شود، رایج نیست. اکثر افراد مبتلا به کوررنگی در تشخیص سبز و قرمز مشکل دارند.

استفاده از چراغ خواب در اتاق کودک باعث نزدیک بینی می شود

خیالی: تصور می شود که استفاده از چراغ خواب در اتاق خواب کودک ممکن است به نزدیک بینی کمک کند، اما شواهد کافی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد. داشتن نور شب در اتاق کودک ممکن است در واقع به آنها کمک کند تا تمرکز کنند و مهارت های مهم هماهنگی چشم را در هنگام بیداری توسعه دهند.

نگاه مستقیم به خورشید می تواند به بینایی شما آسیب برساند

واقعیت: نگاه کردن به خورشید نه تنها باعث سردرد و تاری دید می شود، بلکه باعث آسیب دائمی به شبکیه چشم نیز می شود. هر گونه قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث افزایش اثرات تجمعی اشعه ماوراء بنفش بر روی چشمان شما می شود. قرار گرفتن در معرض این اشعه ها با اختلالات چشمی مانند دژنراسیون ماکولا، رتینیت ناشی از آفتاب، آب مروارید، ناخنک و دیستروفی قرنیه همراه است. خطرناک ترین زمان برای نگاه کردن به خورشید ظهر و هنگام خورشید گرفتگی است. در هنگام خورشید گرفتگی، درخشندگی خورشید پنهان می شود، اما پرتوهای نامرئی خطرناکی که دائماً چشم ها را می سوزانند، کاهش نمی یابد.

مصرف شیرین کننده های مصنوعی چشم را نسبت به نور حساس تر می کند

واقعیت: اگر از شیرین کننده های مصنوعی مانند سیکلامات استفاده می کنید، ممکن است چشمان شما به نور حساس تر شوند. عوامل دیگری مانند آنتی بیوتیک ها، قرص های ضد بارداری خوراکی، داروهای فشار خون بالا، دیورتیک ها و داروهای دیابت، چشمان شما را به نور حساس تر می کنند.

استفاده از عینک اشتباه ممکن است به چشم آسیب برساند

خیالی: استفاده از تعداد نامناسب عینک به چشمان شما آسیبی نمی رساند، اما ممکن است به آن فشار وارد کند و باعث تاری دید، درد چشم یا سردرد شود. با برداشتن عینک باید این مشکلات برطرف شود.

داشتن دید 10/10 به این معنی است که چشمان شما کامل هستند

خیالی: اصطلاح بینایی 10/10 به شخصی با دید مرکزی عالی اشاره دارد. اگرچه انواع دیگری از دید مانند دید جانبی، دید در شب یا دید رنگی وجود دارد که ممکن است برای یک فرد مطلوب نباشد. برخی از بیماری های چشمی که می توانند باعث نابینایی شوند، مانند گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی، ممکن است سال ها طول بکشد تا ایجاد شوند. در این مدت به قسمت‌های داخلی چشم آسیب می‌رسانند، اما دید مرکزی ممکن است تحت تأثیر قرار نگیرد.

خیالی: خیره شدن طولانی مدت به صفحه کامپیوتر باعث آسیب دائمی چشم مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم نمی شود. نور آبی ساطع شده از دستگاه های الکترونیکی مانند رایانه ها، تلفن های هوشمند و تبلت ها به اندازه کافی روشن نیست که آسیب دائمی ایجاد کند. با این حال، آنچه این نور می تواند در کوتاه مدت ایجاد کند، خستگی و خشکی چشم است که هر دو به راحتی قابل درمان هستند.

دلیل خشکی چشمان ما پس از تماشای صفحه نمایش این است که نگاه طولانی مدت به اشیاء نزدیک سرعت پلک زدن ما را کاهش می دهد و همچنین عضلات چشم ما را خسته می کند. مطالعه ای روی دانشجویان نشان داد که 90 درصد از آنها علائم سندرم بینایی رایانه (CVS) از جمله خستگی چشم، خشکی چشم و سردرد را پس از دو ساعت خیره شدن به صفحه نمایش تجربه کردند. توصیه می شود با نگاه کردن به اطراف هر 20 دقیقه به چشمان خود استراحت دهید. برای مرطوب نگه داشتن چشم ها به طور مرتب پلک بزنید و برای افزایش رطوبت از اشک مصنوعی استفاده کنید.

از دست دادن بینایی بخشی اجتناب ناپذیر از پیری است

خیالی: بسیاری از مشکلات بینایی که با افزایش سن رخ می دهند قابل درمان هستند. پیرچشمی، که به از دست دادن بینایی محدود می شود، و همچنین آب مروارید قابل درمان است. انجام معاینات سالانه چشم برای تشخیص مشکلات بینایی برگشت پذیر و دائمی مانند گلوکوم یا دژنراسیون ماکولا بسیار مهم است. در بیشتر موارد، درمان زودهنگام می تواند پیشرفت از دست دادن بینایی را متوقف یا کند کند.

آب مروارید باید قبل از جراحی بالغ شده باشد

خیالی: آب مروارید را می توان به محض اینکه بینایی فرد را تهدید کرد، از بین برد. به لطف پیشرفت‌های اخیر در جراحی آب مروارید، اکنون می‌توان لنز را به محض کدر شدن چشم از چشم خارج کرد و خواندن حروف چاپی یا علائم خیابان را دشوار کرد.

منبع

تحریریه مجله بازی یک گیمر